İdlib'deki saldırıyla ilgili Rusya'dan ilk açıklama: TSK'nın olduğu yere hava saldırısı yapmadık

79 Views
Published
İdlib'de 33 Türk askerinin şehit düştüğü saldırının ardından Moskova'dan da peşpeşe açıklamalar geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, "Uçaklarımız Türk askerlerinin bulunduğu bölgede hava saldırısı düzenlemedi" dedi. Rusya Devlet Başkanı Putin de gelişmeleri ele almak üzere güvenlik konseyini topladı.

İdlib'de 33 Türk askerinin şehit düştüğü saldırının ardından Rusya'dan ilk açıklama Savunma Bakanlığından geldi. Açıklamada, Rus savaş uçaklarının Türk askerlerinin bulunduğu bölgede hava saldırısı düzenlemediği öne sürüldü. Suriyeli muhaliflerin, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde rejim güçlerine saldırmaya çalıştığı, Türk askerlerinin de o sırada muhaliflerin arasında olduğu ve bu şekilde bombardıman altında kaldıkları iddia edildi.

Aynı açıklamada, Türkiye'nin İdlib'deki askeri varlığı konusunda Rusya'ya bilgi vermediği öne sürüldü. Türkiye'nin daha önce ilettiği bilgilere göre, Türk askerlerinin orada olmaması gerektiği savunuldu. Açıklamada, "Türk askerlerinin şehit düştüğünün öğrenilmesinin ardından rejimin ateşkes uygulaması için mümkün olan her şeyi yaptık" denildi. O açıklamadan kısa süre sonra Rusya Karadeniz Filosu, seyir füzeleri ile donanmış 2 fırkateynin suriye açıklarına gönderilmekte olduğunu duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da açıklama yaptı. Şehit düşen Türk askerleri için başsağlığı diledi. Rus Bakan, "Türkiye ile İdlib'teki koordinasyonu sürdürmeye hazırız. Astana sürecini devam ettirmek için büyük bir engel yok" ifadelerini kullandı.

Lavrov'a göre İdlib'deki sorun, anlaşmaların tam olarak uygulanmamasından kaynaklanıyor: Askerler arasında anlaşmalar var. Türk askerlerinin tam konumu da dahil bu anlaşmalara eğer tam olarak uyulursa, bu tip trajediler önlenebilir.

Ve akşam saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Putin bölgedeki durumu ele almak üzere Rusya Güvenlik Konseyi'ni topladı. Toplantı sonrası Kremlin'den yapılan açıklamada önceki mesajlar yinelendi. "Rusya, gözlem noktalarındaki Türk birliklerinin güvenliğini sağlamak için mümkün olan her şeyi yaptı, anlaşmalara uyulmalı" mesajı verildi.

CNN TÜRK YOUTUBE KANALINA ABONE OL ➤ https://bit.ly/2LzuZ1H

➤TÜM PROGRAM İÇERİKLERİ İÇİN: https://www.cnnturk.com/tv
➤http://twitter.com/cnnturk
➤https://twitter.com/cnnturkprogram
➤https://www.facebook.com/cnnturk
➤https://www.facebook.com/cnnturkprogr...
➤https://www.instagram.com/cnnturk
➤http://youtube.com/cnnturk

#CNNTÜRK
#Sondakika
#Haber
Sign in or sign up to post comments.
Be the first to comment