Hiç REZİL Olmayan Youtuber Filmi: Kafalar Karışık | İnceleme (2018)

63 Views
Published
Son Youtuber filmi Kafalar Karışık'ı eleştirdik!

Jim Carrey videosu: https://goo.gl/xAuR9f
Bu Sahnede Kamera Nerde? https://goo.gl/9qMhE6
Bim Film Çekerse (Uganda): https://goo.gl/yu9KH7
Nüfusun %50'sini Öldürmek - Thanos: https://goo.gl/pYQe16

Instagram sayfamız: https://goo.gl/UWFPG4
Twitter: https://twitter.com/filmelestiriler

Türkiye’de medya yurtdışına göre farklı işliyor. Amerika’da popüler youtuberlar birkaç film yapmaya çalışmış olsa da şu ana kadar youtubedan çıkan, ciddiye alınan ve iyi izlenen bir film olmadı. Bir film çekip ciddiye alınan ve izlenen tek kişi de eskiden youtubeu bırakmış bir standupçının yazıp yönettiği şu filmdi. Film gişe kaygısı içermiyordu ve standupçımız kendi problemlerini 8. sınıfa giden bir kız üzerinden anlatmaya çalışıyordu.

Türkiye’deyse Cumali Ceberle beraber youtube seyircisinin takip ettikleri insanları sinemada izlemeyi de sevdiğini öğrendik. Enes Batur’un filmi bir buçuk milyon kişi tarafından izlendi ve büyük ihtimalle yapımcılar youtuberları para makinesi olarak görmeye başladı. Açıkçası şu ana kadar vizyona giren youtuber filmlerinin hepsi sadece kar etmeyi amaçlayan, seyircisini ciddi almayan, düşük bütçeli ve üstünde pek çalışılmamış filmlerdi. Eğer bir film komik olmayan 2005 yapımı bir yapay zeka tatafından yazılmış ve yönetilmiş gibi duruyorsa bir sıkıntı vardır. Sadece Orkun Işıtmak bir filmde yardımcı rolde oynayarak kendini öne çıkarmadan sektöre bir giriş yaptı. Biz filmler bu şekilde seri olarak yapılmaya ve çok kötü olmaya devam ederse ileride izleyici azalır diye düşünüyorduk ama sonuçta seyircinin ne yapacağı belli olmuyor.

7 aralıkta vizyona girecek Kafalar filmini izledik ve gerçekten de beklentimiz üstünde bir filmle karşılaştık. Film prodüksiyon kalitesi ve oyunculukları bakımından şu ana kadarki youtuber filmlerinin çok üstünde. Kafalar ekibi bir iki sahne dışında abartıya kaçmadan rahat ve iyi bir oyunculuk sergilemiş. Güven Kıraç’ın karakteriyse samimi, enteresan ve komik.

Peki film genel olarak nasıldı? Kafalar Karışık çok çok klasik bir Amerikan komedisiyle Türk komedisinin karışımına benziyor. Sıradan bir kız isteyip alamama hikayesiyle karşı karşıyayız. Film tempolu başlıyor ama ilerledikçe tekrara giriyor. Senaryonun en büyük problem olduğunu söyleyebiliriz. 10 dakikada bir karakterlerin bilgisayar oyunu gibi birilerinden kaçısını izliyoruz. Bazen çok önemsemediğimiz olayları açıklamaya çok vakit harcanıyor ve hikayeler gereksiz birbirleriyle bağlanıyor. Enes Batur’un filminde de böyle şaşırtmacalar görmüştük. Buradaki olaylar o kadar abartılı olmasa da yine de benzer sıkıntılar var. Hikaye size ne olacağını çok merak ettirmiyor, film başladığında nasıl biteceğini biliyorsunuz. Bu sebeple izleme zevkiniz filmde sürekli yapılan esprilere kalıyor.

Bizce Kafalar Karışık, Yol Arkadaşım’ın ilkiyle eşit seviyedeydi. Onu beğendiyseniz büyük ihtimalle bunu da seversiniz. Filmin fragmanları da filmi genel olarak iyi anlatıyor. Fragmanları sevdiyseniz filme gitmenizi öneririz. Biz filmde oldukça güldük. Sıkıldığımız zamanlar da oldu. Kafalar arkadaşlarımız iyi oynasalar da karakterleriyle ilgili çok bir şey öğrenmiyoruz. Çok aşık ve iyi niyetli çocuk, her şeye karşı çıkan adam ve bir şey yapmayıp arkadaşının yanında duran çocuktan öteye gitmiyorlar. Karakter gelişimi içeren ve komediyle beraber iyi bir hikaye anlatan bir film izlemek istiyorsanız büyük ihtimalle çok mutlu olmazsınız. Kafalar Karışık, iyi esprilere sahip ama içerdiği espriler genelde başkası yapsa da güleceğimiz tarzda. Kadroda iyi oyuncular olsa da Güven Kıraç’ın karakteri dışında süper yaratılmış çok iyi bir karakter yok. Tabii film çekilirken buna çok önem verilmemiş olabilir. Yine de iyi bir senaryo normalde Kafalar izleyicisi olmayan insanları da sinemaya çekebilirdi.

Film prodüksiyon açısından da daha önce söylediğimiz gibi şaşırttı ve sevindirdi. Her seçim doğru olmasa da filmi çekerken açılara ve renklere belli bir özen gösterildiği çok belli.

Filmde oldukça ürün yerleştirme de yer alıyor. Eğer bu sizin sinirinizi bozuyorsa haberiniz olsun. Biz artık bunları kabullendik ve çok bir şey demiyoruz.

Youtube’u genel olarak çok takip eden biriyseniz de her 15 dakikada bir tanıdığınız bir youtuber çıkabilir.

Kısacası Kafalar Karışık bizce şu ana kadarki en iyi youtuber filmi. Senaryosunda büyük sıkıntılar ama yine de ileriye bir adım. Biz bu filmi filmle zaten ilgilenmeyen insanlara çok önermeyiz ama zaten ilgi çekici buluyorsanız filmi izleyebiliriniz. Bizim filme puanımız bu mudurla iyiydi galiba arası bir şey.
Sign in or sign up to post comments.
Be the first to comment