Most Popular Articles

 • Tek Sorun Gurur Meselesi

  İnsanlar kurallarıyla, prensipleriyle, davranışlarıyla tüm birikimleriyle, kazanımlarının özetini yansıtan ayrı ayrı birer kültürdür; zihnimizde yer alan kelimelerin, kavramların, fikirlerin kapasitesi ve bunların etkileşimiyle zenginleşen, duygu düşünce ve hayallerle bezenmiş çeşitli birer kültürdür.
  Yaşam serüvenimizi temellendirmek istersek; attığımız adımlarla kendimizce yorumladığımız, dengesini gözettiğimiz, muhafaza ettiğimiz, yaşamda yerimizi bulduran, benliğimize biçtiğimiz değerler toplamı olan gururumuzun bekçileriyiz aslında.
  Gurur, onur, şeref, haysiyet.. ne derseniz... bizi biz yapan, öz saygımızı tanımlayan değerler bütünümüz; tüm artı ve eksilerle aslî hayat meselemiz; gurur meselemiz..!


  Vezirliğimizi de rezilliğimizi de yaşatan işbu gururun çizgisini, kendi benliğimizle hedeflediğimiz ideal arasındaki fark belirler; bir tarafta olduğun kimlik, diğer tarafta olmak istediğin; 'olan'ınla 'olmalı'n arasında oluşan bir sınır yani ve dolayısıyla hedefin doğrultusunda sergilediğin, sergilemek istediğin davranışlarla belirlenen sınır...
  Şuan'ını nasıl beslediğin, nasıl hissettiğin, kapasitenin ve ideallerinin şekillenmesinin kıstasının belirleyicisi konumunda; etrafın gördüğü, senin farkında olmadığın gerçek değil; senin hissettiğin gerçek ana ölçütündür. Bu bağlamda sınırlarında, seni idealine götüren tüm etmenler gururunu okşarken, hedefinden uzaklaştıran her şey gurunu zedeler; keyfiyetinin, mutluluğunun, motivasyonunun kıstasıyla gurur, onore edilmekle eziklik hissetme arasında bir döngüye sokar seni.
  Bütün çeşitliliği, herkesin kendine biçtiği değerler doğrultusunda, 'gurur' çerçevesinde düşünmek; insanların olanlarıyla, olmalılarıyla, gerçekleriyle değerlendirmek, sadece bireyin değil; bireyin etkilendiği, içinde bulunduğu kültürün ve o kültürün beslediği sosyal düzenin konforunun gerekçelerini gösterecektir bizlere.  
  #gurur #meselesi

  Rüçhan ÖZDEMİR

  Read more
 • BAŞARILI BİR İNSAN NASIL OLUNUR?

  Merhabalar ben Veli Işık. Sizlere bu 2. Makalemde başarılı bir insanda bulunması gereken özelliklerden bahsetmek istiyorum. Başarılı insanın birçok güzel yönleri vardır. İsterseniz hemen başlayalım başarılı bir insanda hangi özellikler var? Başarılı bir insan öncelikle zaman kontrolünü gerçekten çok iyi analiz eder. Yarın neler yapacağını hangi saat işte hangi saat eğleneceğini bir gün öncesinden kafasında dizayn edip bunu gerçek hayatına yansıtır ve bu sayede hangi saat neler yapacağına dengeli bir şekilde karar verir. Çünkü zamanını kontrol edemeyen bir kişi düzensiz bir şekilde yaşayabilir ve bu durumdan memnun kalmayıp istediği veya bu saatte ben bunu neden yapıyorum gibi kendi moralini bozabilecek şeylere rastlayabilir. O yüzden başarılı bir insan zaman kullanımı güzel yapmalı ve iyi organize etmelidir. Tabi bu zaman kontrolünü sadece günlük değil haftalık ve aylık olarak ayarlamalıyız. Mesela üniversitenin son yılı 2. Dönem özellikle aylık yapmış olduğum planlarla birçok yer gezdim. Bu yüzden ilk olarak zamanımızı kontrol etmeli ve verimli harcamalıyız.

  Bir diğer başarılı insanda olması gereken özellik ise gereksiz eleştirileri umursamayan ve yenen kişidir. Çevresindeki insanların güzel olgun eleştirilerine dikkat ederken gerçekten sık hayatta rastladığımız sen bunu yapma, yapınca ne olacak, sen şöylesin, sen böylesin vs. bu tarz sözleri takmaz ve aldığı karaları gerçekten hayatında uygular. Bu sayede güçlü ve erdemli bir kişilik özelliklerine sahip olacaktır. Çevremizde bazı insanlar sizi gerçekten ağızdan her türlü eleştirebilir lütfen her eleştiriye kafanı takma güzel insan başarılı insan her şeyi kafayı takmaz.

   

  Bir diğer özellik ise azimli ve istekli bir çalışmadır. Başarılı insan zamanını verimli bir şekilde kullanıp bir veya defalarca kez başarısız olsa da yılmadan azimle çalışarak bir hedefe doğru yürümesidir. Başarılı insan çalışırken hedefine iyi konsantre olur , yüksek hedef belirler ve yalnızca o anki zamanını güzel kullanarak hep kazanacağını ümit ederek hayatına devam eder.  Yani başarılı insan çalışırken dikkatli bir şekilde hareket eder. Elbette başarılı insanlar defalarca kez başarısız durumlara düşmüştür. Tarihte bu konuda çok örnekler görebiliriz ama yılmadan azimli çalışmayla birçok başarının geldiğini görmekteyiz.

  Bir diğer konu ise tabiki de çevresinde hep başarılı insanlarla olmak ister. Onların sohbetlerine katılıp onların fikirlerini dinleyip onlardan güzel tecrübeler elde edinirler. Başarılı insanlardan gördüklerini hayatlarına yer edinirler. Tabi aldığı tecrübeyle çevresindeki insanlarla paylaşır onlara da yararlı olmak ister. Yani başarılı insan bencil değil çevresine de yararlı olmak ister.

  Bir diğer özellik ise başarılı insanlar çözüm odaklı çalışır. Sürekli yaşadığı sorunları düşünmek yerine bu sorunun çözümünü merak eder onu sorunu onarmak için çeşitli şeyler düşünür. Günümüz insanlar sorunlarla karşılaştığında karamsar davranıp moralini bozabilirken; başarılı insan bu sorunun üstesinden gelmek için her türlü fedakârlıklarla çalışmaya devam eder ve başaracağına canı gönülle inanır.

   

  Başarılı bir insan iyi bir çalışma ortamı kurar. Çevresindeki inşalarla destekleyici toplantılar sohbetlerde bulunur. Takım arkadaşını destekleyip beraber bilgi alışverişi içinde olur ve araştırmalarını düzenli bir şekilde yapar.

  Başarılı insan sabretmeyi iyi bilir. Başarısız olduğunda hemen hayat bitti demez ayağa kalkıp hedefi doğrultusunda ilerlemeye devam eder. Hep başarılı insanların vazgeçmeme özelliğini kendine uydurup hedefi doğrultusunda ilerler. Yeri geldiğinde kaybetmesini bilir ama yenildim diye hayata küsmez. Lütfen iyi insan sen de her başarısız olduğunda hayata küsüp dert edinme başarının yeni yollarını aramalısın.

  Bu konuyla alakalı daha birçok özellikler sayılabilir ama son olarak eklemek istediğim şey her zaman iyi hedefler seçelim. Fazla havadan da uçmayalım. O hedefler doğrultusunda başarılı olmaya gayret gösterim. Ben hep şuna inanıyorum azimli düzenli çalışma ve iyi dostlarla her zaman başarılı olunabilir.

  Read more
 • Dünyanın sonunu getirecek olan küresel ısınma nedir hiç merak ettiniz mi ?

  KÜRESEL ISINMA NEDİR ?

  İnsanlık, sanayi devrimi ile resmen farklı bir boyuta geçti. Bu geçiş, insanların hayatını kolaylaştırmasının yanı sıra olumsuz olarak da farklı bir boyuta taşıdı. İnsanlar kolay bir yaşam sürmeyi düşünürken sağlıklarını ve çevrelerini göz ardı ettiler. Böylelikle günümüzde sıklıkla duyduğumuz ve karşımıza çıkan "küresel ısınma" sorunu ile karşı karşıya geldik. 

  Küresel ısınma, atmosferdeki zehirli ve zararlı gazların çoğalarak dünyayı çevreleyen gaz bulutunun zarar görmesi sonucunda dünyadaki güneş ışınlarını doğrudan alması ve dünya sıcaklığının artmasıdır. Bunun sonucunda iklimlerdeki değişiklikler, buzulların erimesi ve bunlara bağlı olarak canlı popülasyonlarında ki değişikler küresel ısınmanın etkileri olarak gösterilebilir.

   Bu olayın başlıca sebepleri, başta fosil yakıtların fazla kullanılması olmak üzere, sera gazı dediğimiz gazların yayılımı, oksijen ihtiyacımızı karşılayan ormanlarımızın yok olması sonucu karbon salımının artışının engellenememesi gibi sebeplerdir. bunları biraz açmak gerekirse fabrikaların baca filtrelerini kullanmaması insanların toplu taşıma kullanma yerine özel araç kullanarak daha çok fosil yakıt kullanarak karbon salımının artması, daha da özele indirgemek gerekirse kişisel bakım ürünlerinde kullandığımız parfüm deodorant vs. kullanılması, evlerde ısınma olarak kömür vs kullanmak gibi daha buna benzer birçok örnek gösterilebilir. 

  Peki bu insanlık için büyük bir sorun teşkil eden ve hatta ürkütücü bir senaryo olarak dünyanın sonunu dahi getirebilecek bu olayın önlenmesi için neler yapılıyor ve neler yapılmalı? Dünya genelinde bu sorun için bir önlem alınması planlanmış ve 2015 yılında Paris'te "Paris Anlaşması" dediğimiz sera gazlarının emisyonlarını azaltmak için bir anlaşma yapılmıştır. Bu anlaşmayı Avrupa Birliği başta olmak üzere birçok ülke imzalamıştır. Türkiye'de bu anlaşmanın 2 toplantısına katılmıştır. Devletler bu şekilde önlemler alırken vatandaşların neler yapması gerekiyor? Bütün bireylerin ve kurumların kendi karbon ayak izini hesaplamalı ve karbon salım oranını düşürecek eylemler planlamalıdır. Enerji ihtiyacı fosil yakıtlardan değil de yenilenebilir temiz enerji dediğimiz güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi enerji kaynaklarından karşılanmalıdır. Geleceğimiz ve dünyamızın sürdürülebilirliğini sağlamak ve verdiğimiz zararı en aza indirgemek için elimizden geleni yapmalıyız. 

  Ahmet MEKE - CBS UZMANI 

   

  Read more
 • Yazılım Mühendisliği 2019/2020 Taban ve Tavan Puanları ve Başarı Sıralaması

  Yazılım Mühendisliği Taban Puanları 2019 ve Yazılım Mühendisliği Başarı Sıralamaları 2019 açıklandı. Sizler için düzenlediğimiz puanlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz

  2019 TYT AYT (YKS) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir

  Dipnot:Burada verilen puanlar geçen sene yerleşen adayların puanları olup YÖKATLAS’tan alınmıştır Sayfamızdaki verilerin tamamı YÖK tarafından yayınlanmış olan en son güncel puanlardır

  Üniversite Program Puan
  Türü
  Öğr.
  Şekli
  Kon
  2018
  Taban
  Puanı
  Başarı
  Sıralaması
  BAHÇEŞEHİR Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 10 464,22856 17960
  İZMİR EKONOMİ Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 5 446,97454 25749
  IŞIK Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 3 443,66721 27403
  YAŞAR Ü. (İZMİR) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 5 429,13373 34874
  İSTİNYE Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF Burslu 3 424,06055 37736
  İSTANBUL OKAN Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 3 418,29091 40981
  İSTANBUL AYDIN Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 6 415,35132 42676
  ATILIM Ü. (ANKARA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 5 407,82328 47224
  MALTEPE Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 3 407,44936 47466
  İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM Ü. Yazılım Mühendisliği  MF Burslu 5 402,68832 50514
  ÜSKÜDAR Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 5 392,48123 57297
  DOĞUŞ Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF Burslu 4 391,14712 58186
  BEYKENT Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF Burslu 8 389,59837 59247
  ALTINBAŞ Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF Burslu 3 386,95866 61156
  İZMİR EKONOMİ Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 5 386,93636 61169
  YAŞAR Ü. (İZMİR) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 10 379,71841 66435
  DOĞU AKDENİZ Ü. (GAZİMAĞUSA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 2 375,39326 69825
  BAHÇEŞEHİR Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 38 357,69872 84736
  MANİSA CELÂL BAYAR Ü. Yazılım Mühendisliği  MF Örgün 56 341,90930 100246
  IŞIK Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %75 İnd. 9 339,87639 102483
  MALTEPE Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %75 İnd. 15 333,87831 109282
  İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM Ü. Yazılım Mühendisliği  MF %75 İnd. 20 331,35226 112373
  KARADENİZ TEKNİK Ü. (TRABZON) Yazılım Mühendisliği  MF Örgün 56 324,26894 121349
  BEYKENT Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF %75 İnd. 22 315,10332 133867
  İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM Ü. Yazılım Mühendisliği  MF %50 İnd. 5 313,84396 135763
  MANİSA CELÂL BAYAR Ü. Yazılım Mühendisliği (İÖ) MF İÖ 56 312,88122 137105
  DOĞU AKDENİZ Ü. (GAZİMAĞUSA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %75 İnd. 3 300,97884 156176
  İSTİNYE Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF %75 İnd. 14 295,74585 165567
  KIRKLARELİ Ü. Yazılım Mühendisliği  MF Örgün 60 293,95725 168900
  ATILIM Ü. (ANKARA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 32 292,69946 171353
  DOĞUŞ Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF %75 İnd. 26 292,61928 171526
  ÜSKÜDAR Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %75 İnd. 40 291,95255 172795
  FIRAT Ü. (ELAZIĞ) Yazılım Mühendisliği  MF Örgün 60 283,33620 190950
  BAHÇEŞEHİR Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF Örgün 52 273,33698 215241
  FIRAT Ü. (ELAZIĞ) Yazılım Mühendisliği  MF Örgün 72 272,29046 218003
  MANİSA CELÂL BAYAR Ü. Yazılım Mühendisliği(M.T.O.K) (M.T.O.K.) MF Örgün 14 269,19122 226520
  ÜSKÜDAR Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 5 267,59751 230985
  LEFKE AVRUPA Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 10 267,18823 232206
  ATILIM Ü. (ANKARA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %25 İnd. 8 266,42492 234359
  YAKIN DOĞU Ü. (LEFKOŞA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 10 265,47145 237234
  DOĞUŞ Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF %50 İnd. 10 265,46312 237266
  KARADENİZ TEKNİK Ü. (TRABZON) Yazılım Mühendisliği(M.T.O.K) (M.T.O.K.) MF Örgün 14 264,47853 240354
  MALTEPE Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 15 262,77121 245668
  İZMİR EKONOMİ Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %25 İnd. 25 260,33897 253550
  YAŞAR Ü. (İZMİR) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %25 İnd. 30 259,55680 256272
  FIRAT Ü. (ELAZIĞ) Yazılım Mühendisliği (İÖ) MF İÖ 64 257,20217 264464
  MANİSA CELÂL BAYAR Ü. Yazılım Mühendisliği(M.T.O.K) (M.T.O.K.) (İÖ) MF İÖ 14 253,99900 276081
  FIRAT Ü. (ELAZIĞ) Yazılım Mühendisliği (İngilizce) UOLP-Sam Houston State) (Ücretli) MF Örgün 20 252,73656 280997
  IŞIK Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 21 251,65344 285326
  FIRAT Ü. (ELAZIĞ) Yazılım Mühendisliği(M.T.O.K) (M.T.O.K.) MF Örgün 18 248,89081 296606
  ADA KENT Ü. (GAZİMAĞUSA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF Örgün 10
  ADA KENT Ü. (GAZİMAĞUSA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 7
  ADA KENT Ü. (GAZİMAĞUSA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %25 İnd. 10
  ADA KENT Ü. (GAZİMAĞUSA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 3 Dolmadı Dolmadı
  ALTINBAŞ Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF %75 İnd. 27 Dolmadı Dolmadı
  BEYKENT Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF %50 İnd. 50 Dolmadı Dolmadı
  FIRAT Ü. (ELAZIĞ) Yazılım Mühendisliği(M.T.O.K) (M.T.O.K.) (İÖ) MF İÖ 16 Dolmadı Dolmadı
  İSTANBUL AYDIN Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 54 Dolmadı Dolmadı
  İSTANBUL OKAN Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 17 Dolmadı Dolmadı
  İSTİNYE Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF %50 İnd. 14 Dolmadı Dolmadı
  İZMİR EKONOMİ Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF Örgün 15 Dolmadı Dolmadı
  LEFKE AVRUPA Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 4 Dolmadı Dolmadı
  LEFKE AVRUPA Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %75 İnd. 6 Dolmadı Dolmadı
  MANİSA CELÂL BAYAR Ü. Yazılım Mühendisliği (KKTC Uyruklu) MF Örgün 3 Dolmadı Dolmadı
  YAKIN DOĞU Ü. (LEFKOŞA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 5 Dolmadı Dolmadı
  YAKIN DOĞU Ü. (LEFKOŞA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %75 İnd. 5 Dolmadı Dolmadı
  YAŞAR Ü. (İZMİR) Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF Örgün 9 Dolmadı Dolmadı

  Read more
 • Üniversite hayatınızda araştırmanın, sürekli öğrenmeye açık olmanın ve iyi dostların faydaları

  Merhabalar ben Veli Işık.1994 yılında Adana’da doğdum. İskenderun Teknik Üniversitesi Makine mühendisliğinden geçen yıl mezun oldum ve son 1 yılımı İstanbul’da İngilizce,  Arapça ve Rusça eğitimi aldım. Sizlere bu yazımda kişisel gelişim kitaplarından ve üniversite mezun arkadaşlarıma bazı bilgiler vermek istiyorum.

  Öncelikle olarak 18 - 19 yaşındaki genç kardeşlerim lütfen ama lütfen istediğiniz mesleği seçin araştırın. Çoğu üniversiteli maalesef aile baskısı altında kalarak istediği bölümü seçemeyebiliyor. Sonra üniversiteli öğrenci istemediği bölüme gelip bölümün 2. Veya 3. Sınıfında üniversiteyi bırakıyor. Bu yüzden bizler üniversiteye hazırlanırken istediğimiz bölümü iyi araştırmalı, bölümü okuyan kişilerle tanışıp sohbet etmeli hatta o bölümden mezun bir kişiden üniversitede yaptıklarının deneyimlerini almalıdır. Ben bu konuda sadece kendim değil arkadaşlarımla makine mühendisliği okurken firmalara teknik gezilere katılıp birebir mühendislerle tanışıp, iş durumu soruyor, fabrikalar hakkında bilgiler alıyor ve bu vesileyle bölümümle alakalı sektörleri yakından tanıma şansım oldu.

  Bir diğer konu ise üniversite okuma sürecinde en az 1 yabancı dil öğrenin. Yabancı dil sizi global insan haline getirecek gerek kültürel gerek kişisel manada kendinizi geliştirme şansınız olur. Yabancı dil öğrenirken çeşitli internet sitelerinden videolar izleyebilir, yazarak kelime ezberi yapabilirsiniz. Sosyal medya sayesinde farklı kültürde farklı insanlarla tanışabilir sohbet edip merak ettiğiniz ülkeler hakkında bilgiler alabilirsiniz. Hatta durumu ben vize işlemleriyle uğraşamam diyen kişiler için vize istenmeyen en yakın ülke Gürcistan’a gitmeyi size önerebilirim.

  Üniversite okurken lütfen stajlarınızı iyi değerlendirin. Sadece okulun size verdiği stajlarla kalmayın gönüllü çalışabileceğiniz yerler arayın ve özellikle yaz aylarını çalışarak geçirebilirsiniz. Staj yaparken istediğiniz sektörde istediğiniz firmalarda yapmaya çalışın. Ben stajlarımda bol bol not alır, internetten makineler hakkında araştırmalar yapar, firmada yapılan işleri önce ustalarıma danışır sonra kafama takılan her şeyi mühendislerime sorardım. İlk stajımda İngilizce bilmediğimden çok fazla eksik mühendis gibi hissettim. Çünkü firmada çoğu kişi İngilizce biliyor ve toplantılarda İngilizce konuşuyorlardı. Ama 2. Ve 3. Staj yerlerime İngilizce bilip giderek İngilizce dökümanları okuyabiliyor, not alabiliyor, firmadaki mühendislerle ve firmadaki yabancı çalışanlarla anlaşabiliyordum. Bence hangi sektör olursa olsun İngilizce bilmek sizi hep bir adım öne çıkaracaktır.

  Kişisel gelişim olarak da birçok kitap okudum. Asla vazgeçmediklerimden sözlü dövüş sanatı kitabı ve birçok kişiden öneri alarak okuduğum Tongue Fu kitabıdır. İlk bu kitabı okumanızı tavsiye ederim kitap vermek istediği mesajları örnek hikâyelerle çok güzel anlatılmıştır. Beğenerek okuyacağınızı düşünüyorum. Sonra bazı insanların neden daha başarılı olurla alakalı Çizginin Dışındakiler kitabını öneriyorum. Özellikle bu kitabı yatarken okumanızı tavsiye ederim. Önermek istediğim diğer kitap ise 30 Adımda Özgüven. Toplum içinde konuşamam, bir sunum yapamam, utanırım gibi nedenlerle karşılaşan insanların kesin okuması gerekli bir kitaptır. Kitabı okuduktan sonra toplumda arkadaşlarınızla daha çok sohbet etmek isteyeceğinizi umuyorum. Son olarak son zamanlarda keyifle okuduğum Zafer Sızlanarak Kazanılmaz kitabını önermek istiyorum. Kitapta birçok psikolojik duygu hakkında çok güzel bilgiler elde edebilirsiniz. Kariyer tavsiyeleri, meslek seçimi, sözlü dövüş sanatı hakkında gibi daha birçok konuda ilgi çekici konuları zevkle okuyabilirsiniz.

  Son olarak lütfen istediğiniz mesleği seçin, yaşamak istediğiniz yerde yaşayın, 30-40 lı yaşlarda en kötü yurt dışına gidin, kitaplar okuyun, yeni hobiler elde edinin, mutlaka hafta sonunu dışarıda farklı insanlar tanıyıp onlarla sohbetler edinin, her ay en az 2 yeni dost edinin ve en önemlisi bu hayatta pes etmeyin hep bir mutlu umudunuz olsun…

  Veli IŞIK – Makine Mühendisi

   

  Read more

Latest Articles

Most Popular