Most Popular Articles

 • Tek Sorun Gurur Meselesi

  İnsanlar kurallarıyla, prensipleriyle, davranışlarıyla tüm birikimleriyle, kazanımlarının özetini yansıtan ayrı ayrı birer kültürdür; zihnimizde yer alan kelimelerin, kavramların, fikirlerin kapasitesi ve bunların etkileşimiyle zenginleşen, duygu düşünce ve hayallerle bezenmiş çeşitli birer kültürdür.
  Yaşam serüvenimizi temellendirmek istersek; attığımız adımlarla kendimizce yorumladığımız, dengesini gözettiğimiz, muhafaza ettiğimiz, yaşamda yerimizi bulduran, benliğimize biçtiğimiz değerler toplamı olan gururumuzun bekçileriyiz aslında.
  Gurur, onur, şeref, haysiyet.. ne derseniz... bizi biz yapan, öz saygımızı tanımlayan değerler bütünümüz; tüm artı ve eksilerle aslî hayat meselemiz; gurur meselemiz..!


  Vezirliğimizi de rezilliğimizi de yaşatan işbu gururun çizgisini, kendi benliğimizle hedeflediğimiz ideal arasındaki fark belirler; bir tarafta olduğun kimlik, diğer tarafta olmak istediğin; 'olan'ınla 'olmalı'n arasında oluşan bir sınır yani ve dolayısıyla hedefin doğrultusunda sergilediğin, sergilemek istediğin davranışlarla belirlenen sınır...
  Şuan'ını nasıl beslediğin, nasıl hissettiğin, kapasitenin ve ideallerinin şekillenmesinin kıstasının belirleyicisi konumunda; etrafın gördüğü, senin farkında olmadığın gerçek değil; senin hissettiğin gerçek ana ölçütündür. Bu bağlamda sınırlarında, seni idealine götüren tüm etmenler gururunu okşarken, hedefinden uzaklaştıran her şey gurunu zedeler; keyfiyetinin, mutluluğunun, motivasyonunun kıstasıyla gurur, onore edilmekle eziklik hissetme arasında bir döngüye sokar seni.
  Bütün çeşitliliği, herkesin kendine biçtiği değerler doğrultusunda, 'gurur' çerçevesinde düşünmek; insanların olanlarıyla, olmalılarıyla, gerçekleriyle değerlendirmek, sadece bireyin değil; bireyin etkilendiği, içinde bulunduğu kültürün ve o kültürün beslediği sosyal düzenin konforunun gerekçelerini gösterecektir bizlere.  
  #gurur #meselesi

  Rüçhan ÖZDEMİR

  Read more
 • Dünyanın sonunu getirecek olan küresel ısınma nedir hiç merak ettiniz mi ?

  KÜRESEL ISINMA NEDİR ?

  İnsanlık, sanayi devrimi ile resmen farklı bir boyuta geçti. Bu geçiş, insanların hayatını kolaylaştırmasının yanı sıra olumsuz olarak da farklı bir boyuta taşıdı. İnsanlar kolay bir yaşam sürmeyi düşünürken sağlıklarını ve çevrelerini göz ardı ettiler. Böylelikle günümüzde sıklıkla duyduğumuz ve karşımıza çıkan "küresel ısınma" sorunu ile karşı karşıya geldik. 

  Küresel ısınma, atmosferdeki zehirli ve zararlı gazların çoğalarak dünyayı çevreleyen gaz bulutunun zarar görmesi sonucunda dünyadaki güneş ışınlarını doğrudan alması ve dünya sıcaklığının artmasıdır. Bunun sonucunda iklimlerdeki değişiklikler, buzulların erimesi ve bunlara bağlı olarak canlı popülasyonlarında ki değişikler küresel ısınmanın etkileri olarak gösterilebilir.

   Bu olayın başlıca sebepleri, başta fosil yakıtların fazla kullanılması olmak üzere, sera gazı dediğimiz gazların yayılımı, oksijen ihtiyacımızı karşılayan ormanlarımızın yok olması sonucu karbon salımının artışının engellenememesi gibi sebeplerdir. bunları biraz açmak gerekirse fabrikaların baca filtrelerini kullanmaması insanların toplu taşıma kullanma yerine özel araç kullanarak daha çok fosil yakıt kullanarak karbon salımının artması, daha da özele indirgemek gerekirse kişisel bakım ürünlerinde kullandığımız parfüm deodorant vs. kullanılması, evlerde ısınma olarak kömür vs kullanmak gibi daha buna benzer birçok örnek gösterilebilir. 

  Peki bu insanlık için büyük bir sorun teşkil eden ve hatta ürkütücü bir senaryo olarak dünyanın sonunu dahi getirebilecek bu olayın önlenmesi için neler yapılıyor ve neler yapılmalı? Dünya genelinde bu sorun için bir önlem alınması planlanmış ve 2015 yılında Paris'te "Paris Anlaşması" dediğimiz sera gazlarının emisyonlarını azaltmak için bir anlaşma yapılmıştır. Bu anlaşmayı Avrupa Birliği başta olmak üzere birçok ülke imzalamıştır. Türkiye'de bu anlaşmanın 2 toplantısına katılmıştır. Devletler bu şekilde önlemler alırken vatandaşların neler yapması gerekiyor? Bütün bireylerin ve kurumların kendi karbon ayak izini hesaplamalı ve karbon salım oranını düşürecek eylemler planlamalıdır. Enerji ihtiyacı fosil yakıtlardan değil de yenilenebilir temiz enerji dediğimiz güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi enerji kaynaklarından karşılanmalıdır. Geleceğimiz ve dünyamızın sürdürülebilirliğini sağlamak ve verdiğimiz zararı en aza indirgemek için elimizden geleni yapmalıyız. 

  Ahmet MEKE - CBS UZMANI 

   

  Read more
 • BAŞARILI BİR İNSAN NASIL OLUNUR?

  Merhabalar ben Veli Işık. Sizlere bu 2. Makalemde başarılı bir insanda bulunması gereken özelliklerden bahsetmek istiyorum. Başarılı insanın birçok güzel yönleri vardır. İsterseniz hemen başlayalım başarılı bir insanda hangi özellikler var? Başarılı bir insan öncelikle zaman kontrolünü gerçekten çok iyi analiz eder. Yarın neler yapacağını hangi saat işte hangi saat eğleneceğini bir gün öncesinden kafasında dizayn edip bunu gerçek hayatına yansıtır ve bu sayede hangi saat neler yapacağına dengeli bir şekilde karar verir. Çünkü zamanını kontrol edemeyen bir kişi düzensiz bir şekilde yaşayabilir ve bu durumdan memnun kalmayıp istediği veya bu saatte ben bunu neden yapıyorum gibi kendi moralini bozabilecek şeylere rastlayabilir. O yüzden başarılı bir insan zaman kullanımı güzel yapmalı ve iyi organize etmelidir. Tabi bu zaman kontrolünü sadece günlük değil haftalık ve aylık olarak ayarlamalıyız. Mesela üniversitenin son yılı 2. Dönem özellikle aylık yapmış olduğum planlarla birçok yer gezdim. Bu yüzden ilk olarak zamanımızı kontrol etmeli ve verimli harcamalıyız.

  Bir diğer başarılı insanda olması gereken özellik ise gereksiz eleştirileri umursamayan ve yenen kişidir. Çevresindeki insanların güzel olgun eleştirilerine dikkat ederken gerçekten sık hayatta rastladığımız sen bunu yapma, yapınca ne olacak, sen şöylesin, sen böylesin vs. bu tarz sözleri takmaz ve aldığı karaları gerçekten hayatında uygular. Bu sayede güçlü ve erdemli bir kişilik özelliklerine sahip olacaktır. Çevremizde bazı insanlar sizi gerçekten ağızdan her türlü eleştirebilir lütfen her eleştiriye kafanı takma güzel insan başarılı insan her şeyi kafayı takmaz.

   

  Bir diğer özellik ise azimli ve istekli bir çalışmadır. Başarılı insan zamanını verimli bir şekilde kullanıp bir veya defalarca kez başarısız olsa da yılmadan azimle çalışarak bir hedefe doğru yürümesidir. Başarılı insan çalışırken hedefine iyi konsantre olur , yüksek hedef belirler ve yalnızca o anki zamanını güzel kullanarak hep kazanacağını ümit ederek hayatına devam eder.  Yani başarılı insan çalışırken dikkatli bir şekilde hareket eder. Elbette başarılı insanlar defalarca kez başarısız durumlara düşmüştür. Tarihte bu konuda çok örnekler görebiliriz ama yılmadan azimli çalışmayla birçok başarının geldiğini görmekteyiz.

  Bir diğer konu ise tabiki de çevresinde hep başarılı insanlarla olmak ister. Onların sohbetlerine katılıp onların fikirlerini dinleyip onlardan güzel tecrübeler elde edinirler. Başarılı insanlardan gördüklerini hayatlarına yer edinirler. Tabi aldığı tecrübeyle çevresindeki insanlarla paylaşır onlara da yararlı olmak ister. Yani başarılı insan bencil değil çevresine de yararlı olmak ister.

  Bir diğer özellik ise başarılı insanlar çözüm odaklı çalışır. Sürekli yaşadığı sorunları düşünmek yerine bu sorunun çözümünü merak eder onu sorunu onarmak için çeşitli şeyler düşünür. Günümüz insanlar sorunlarla karşılaştığında karamsar davranıp moralini bozabilirken; başarılı insan bu sorunun üstesinden gelmek için her türlü fedakârlıklarla çalışmaya devam eder ve başaracağına canı gönülle inanır.

   

  Başarılı bir insan iyi bir çalışma ortamı kurar. Çevresindeki inşalarla destekleyici toplantılar sohbetlerde bulunur. Takım arkadaşını destekleyip beraber bilgi alışverişi içinde olur ve araştırmalarını düzenli bir şekilde yapar.

  Başarılı insan sabretmeyi iyi bilir. Başarısız olduğunda hemen hayat bitti demez ayağa kalkıp hedefi doğrultusunda ilerlemeye devam eder. Hep başarılı insanların vazgeçmeme özelliğini kendine uydurup hedefi doğrultusunda ilerler. Yeri geldiğinde kaybetmesini bilir ama yenildim diye hayata küsmez. Lütfen iyi insan sen de her başarısız olduğunda hayata küsüp dert edinme başarının yeni yollarını aramalısın.

  Bu konuyla alakalı daha birçok özellikler sayılabilir ama son olarak eklemek istediğim şey her zaman iyi hedefler seçelim. Fazla havadan da uçmayalım. O hedefler doğrultusunda başarılı olmaya gayret gösterim. Ben hep şuna inanıyorum azimli düzenli çalışma ve iyi dostlarla her zaman başarılı olunabilir.

  Read more
 • Yazılım Mühendisliği 2019/2020 Taban ve Tavan Puanları ve Başarı Sıralaması

  Yazılım Mühendisliği Taban Puanları 2019 ve Yazılım Mühendisliği Başarı Sıralamaları 2019 açıklandı. Sizler için düzenlediğimiz puanlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz

  2019 TYT AYT (YKS) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir

  Dipnot:Burada verilen puanlar geçen sene yerleşen adayların puanları olup YÖKATLAS’tan alınmıştır Sayfamızdaki verilerin tamamı YÖK tarafından yayınlanmış olan en son güncel puanlardır

  Üniversite Program Puan
  Türü
  Öğr.
  Şekli
  Kon
  2018
  Taban
  Puanı
  Başarı
  Sıralaması
  BAHÇEŞEHİR Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 10 464,22856 17960
  İZMİR EKONOMİ Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 5 446,97454 25749
  IŞIK Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 3 443,66721 27403
  YAŞAR Ü. (İZMİR) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 5 429,13373 34874
  İSTİNYE Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF Burslu 3 424,06055 37736
  İSTANBUL OKAN Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 3 418,29091 40981
  İSTANBUL AYDIN Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 6 415,35132 42676
  ATILIM Ü. (ANKARA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 5 407,82328 47224
  MALTEPE Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 3 407,44936 47466
  İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM Ü. Yazılım Mühendisliği  MF Burslu 5 402,68832 50514
  ÜSKÜDAR Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 5 392,48123 57297
  DOĞUŞ Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF Burslu 4 391,14712 58186
  BEYKENT Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF Burslu 8 389,59837 59247
  ALTINBAŞ Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF Burslu 3 386,95866 61156
  İZMİR EKONOMİ Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 5 386,93636 61169
  YAŞAR Ü. (İZMİR) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 10 379,71841 66435
  DOĞU AKDENİZ Ü. (GAZİMAĞUSA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 2 375,39326 69825
  BAHÇEŞEHİR Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 38 357,69872 84736
  MANİSA CELÂL BAYAR Ü. Yazılım Mühendisliği  MF Örgün 56 341,90930 100246
  IŞIK Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %75 İnd. 9 339,87639 102483
  MALTEPE Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %75 İnd. 15 333,87831 109282
  İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM Ü. Yazılım Mühendisliği  MF %75 İnd. 20 331,35226 112373
  KARADENİZ TEKNİK Ü. (TRABZON) Yazılım Mühendisliği  MF Örgün 56 324,26894 121349
  BEYKENT Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF %75 İnd. 22 315,10332 133867
  İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM Ü. Yazılım Mühendisliği  MF %50 İnd. 5 313,84396 135763
  MANİSA CELÂL BAYAR Ü. Yazılım Mühendisliği (İÖ) MF İÖ 56 312,88122 137105
  DOĞU AKDENİZ Ü. (GAZİMAĞUSA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %75 İnd. 3 300,97884 156176
  İSTİNYE Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF %75 İnd. 14 295,74585 165567
  KIRKLARELİ Ü. Yazılım Mühendisliği  MF Örgün 60 293,95725 168900
  ATILIM Ü. (ANKARA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 32 292,69946 171353
  DOĞUŞ Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF %75 İnd. 26 292,61928 171526
  ÜSKÜDAR Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %75 İnd. 40 291,95255 172795
  FIRAT Ü. (ELAZIĞ) Yazılım Mühendisliği  MF Örgün 60 283,33620 190950
  BAHÇEŞEHİR Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF Örgün 52 273,33698 215241
  FIRAT Ü. (ELAZIĞ) Yazılım Mühendisliği  MF Örgün 72 272,29046 218003
  MANİSA CELÂL BAYAR Ü. Yazılım Mühendisliği(M.T.O.K) (M.T.O.K.) MF Örgün 14 269,19122 226520
  ÜSKÜDAR Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 5 267,59751 230985
  LEFKE AVRUPA Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 10 267,18823 232206
  ATILIM Ü. (ANKARA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %25 İnd. 8 266,42492 234359
  YAKIN DOĞU Ü. (LEFKOŞA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 10 265,47145 237234
  DOĞUŞ Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF %50 İnd. 10 265,46312 237266
  KARADENİZ TEKNİK Ü. (TRABZON) Yazılım Mühendisliği(M.T.O.K) (M.T.O.K.) MF Örgün 14 264,47853 240354
  MALTEPE Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 15 262,77121 245668
  İZMİR EKONOMİ Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %25 İnd. 25 260,33897 253550
  YAŞAR Ü. (İZMİR) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %25 İnd. 30 259,55680 256272
  FIRAT Ü. (ELAZIĞ) Yazılım Mühendisliği (İÖ) MF İÖ 64 257,20217 264464
  MANİSA CELÂL BAYAR Ü. Yazılım Mühendisliği(M.T.O.K) (M.T.O.K.) (İÖ) MF İÖ 14 253,99900 276081
  FIRAT Ü. (ELAZIĞ) Yazılım Mühendisliği (İngilizce) UOLP-Sam Houston State) (Ücretli) MF Örgün 20 252,73656 280997
  IŞIK Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 21 251,65344 285326
  FIRAT Ü. (ELAZIĞ) Yazılım Mühendisliği(M.T.O.K) (M.T.O.K.) MF Örgün 18 248,89081 296606
  ADA KENT Ü. (GAZİMAĞUSA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF Örgün 10
  ADA KENT Ü. (GAZİMAĞUSA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 7
  ADA KENT Ü. (GAZİMAĞUSA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %25 İnd. 10
  ADA KENT Ü. (GAZİMAĞUSA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF Burslu 3 Dolmadı Dolmadı
  ALTINBAŞ Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF %75 İnd. 27 Dolmadı Dolmadı
  BEYKENT Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF %50 İnd. 50 Dolmadı Dolmadı
  FIRAT Ü. (ELAZIĞ) Yazılım Mühendisliği(M.T.O.K) (M.T.O.K.) (İÖ) MF İÖ 16 Dolmadı Dolmadı
  İSTANBUL AYDIN Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 54 Dolmadı Dolmadı
  İSTANBUL OKAN Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 17 Dolmadı Dolmadı
  İSTİNYE Ü. (İSTANBUL) Yazılım Mühendisliği  MF %50 İnd. 14 Dolmadı Dolmadı
  İZMİR EKONOMİ Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF Örgün 15 Dolmadı Dolmadı
  LEFKE AVRUPA Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 4 Dolmadı Dolmadı
  LEFKE AVRUPA Ü. Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %75 İnd. 6 Dolmadı Dolmadı
  MANİSA CELÂL BAYAR Ü. Yazılım Mühendisliği (KKTC Uyruklu) MF Örgün 3 Dolmadı Dolmadı
  YAKIN DOĞU Ü. (LEFKOŞA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %50 İnd. 5 Dolmadı Dolmadı
  YAKIN DOĞU Ü. (LEFKOŞA) Yazılım Mühendisliği (İngilizce)  MF %75 İnd. 5 Dolmadı Dolmadı
  YAŞAR Ü. (İZMİR) Yazılım Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli) MF Örgün 9 Dolmadı Dolmadı

  Read more
 • Çok İyi bir mühendis olmanın 10 önemli özelliği

  Uber’de engineering manager (mühendis müdürü) olarak çalışan Dan Heller’ın kendi blogunda ‘Ten Principles for Growth as an Engineer’ başlığıyla paylaştığı yazıyı çok etkili buldum. Kendim defalarca okudum, sizlerinde bundan faydalanmasını istiyorum. Eğer ingilizcenin yeteri seviyedeyse orjinalini okumanızı tavsiye ediyorum.

  Yazıyı beğendiğiniz ve faydalı bulduğunuz takdirde takım arkadaşlarınızla, sizinle çalışan mühendislerle paylaşmanızı öneririm. Bir mühendis çoğu zaman takımının ortalamasından daha ileriye gidemiyor. Etrafınızdakilerin gelişimine katkı sağlamak uzun vadede sizi de ileriye götürecek, bunu unutmamak lazım. Son olarak yazının aslına sadık kalmaya çalıştım, fakat bazı noktalarda kelime seçiminde insiyatif kullandım. İyi okumalar.

  *** Çeviri:

  Bir senedir müdürlük yaptığım mühendis geçen ay başka bir takıma geçiş yaptı. Birebir toplantılarımızdan birinde ona son zamanlarda projesini iyi yönettiğini söyledim. O da bana kendi kendini yönetme konusunda bir aydınlanma yaşadığını, çalıştığı projelerde başarıya ulaşmak için yaptığı işin her safhasını sahiplenmeye karar verdiğini, yalnızca kod yazmakla yetinmemeye başladığını söyledi. Bir yandan onun bu bakış açısından etkilendim, onun adına sevindim, bir yandan da kendime kızdım — uzun süredir genç mühendislerin yazılım işini öğrenebilmeleri için sahiplenmenin (ownership) en önemli şey olduğunu düşünüyorum fakat altımda çalışan mühendisin bu gerçeği kendine kendine, zor yoldan öğrenmesine sebep oldum

  .

  Bu olay sonrasında yeni başlayan mühendislerin amatörlükten profesyonelliğe geçmesinde büyük rol oynayan hususları bir yazıyla paylaşmaya karar verdim; bug’ları fix etmekten başlayıp kıdemli mühendis olarak büyük projelere liderlik etmeye giden yolculukta nelere dikkat etmek lazım?

  Az sonra bahsedeceğim becerilerin öğretilebileceğine inanıyorum, fakat ben ne yazık ki silikon vadisinde geçirdiğim on küsur senede zor yoldanöğrendim. Geçtiğimiz senelerde biraz yol katettim; Cupertino’da bulunan iyi bir firmada kernel üzerinde altı sene çalıştım, bildiğim herşeyi bir kenarı koyup distributed systems konusuna yöneldim, sonradan unicorn (1 milyar dolar üzeri değerlendirmeye sahip) bir şirkette bir sene geçirdim, daha sonra bu şirket AppDynamics tarafından satın alındı, ilerleyen zamanda müdür oldum, kendimi Uber’de 20 üzerinde kişiyi yönetirken buldum ve nihayet programcı olarak köklerime geri döndüm. Umuyorum bu liste benim hatalarımdan ders almanız konusunda size faydalı olacaktır. Birinin bu listeyi ben 22 yaşındayken bana göndermesini çok isterdim.

  1. 1.Yapılanların firmaya katkısını sorgula: CEO gibi düşün. Senin ve takımının yaptığı işin şirkete ne değer kattığını iyice anlamaya çalış. İşin kalitesi, ürünün özellik bakımından üstünlüğü gibi konularda sorumluluk al. Mühendis olarak işin sadece kod yazmak değil; amacın iyi kararlar alıp firmanın başarılı olmasını sağlamak. Bunu yapabilmek için de neyin gerçekten önemli olduğunu kavraman gerekiyor.
  1. 2.Kendini debloke etmeyi öğren: Hiçbir ama hiçbir zaman dış etkenlerden ötürü bir görevde tıkanıp kalmayı kabul etme. Çalıştığın kişileri ikna ederek, konuyu senden üst seviyedekilere taşıyarak ve/veya teknik açıdan yaratıcı çözümler bularak ilerlemeye devam et. Tekrar söylüyorum, senin işin sadece kod yazıp onunda dışında olan herşeyin sihirli bir şekilde tamamlanacağını farzedip beklemek değil; amacın enerji harcadığın eforlar ile bir değer üretmek, çalıştığın firmayı ileriye götürmek.
  2. 3.Girişken ol: Yazılım dünyasının en büyük yanılgılardan biri de şu ki çalışanlar kendileri dışında birilerinin işleri üstlendiğini ve herşeyi halledeceklerini düşünüyor. Kendi takımının ve şirketinin misyonunu üstlen. Sana direktif verilmesini bekleme; ne yapılması gerektiği konusuna kafa yor, ya git yap ya da yapılması gerektiğini aktif bir şekilde savun/anlat. Senin müdürlerin ve onun üstündeki kişiler senin, yani mühendislerin yaratıcılığına ve zekasına güveniyor, herşeyi kendi başlarına halledemeyeceklerinin farkındalar.
  3. 4.Yazma kabiliyetini geliştir: Teknik yazma becerisi diğer çalışan ve takımlarla iş birliğini kolaylaştırıyor ve etrafındakileri ikna etme, bilgilendirme ve öğretme konusunda mühendislere çok fayda sağlıyor. Bir döküman yazarken okuyucu kitlesinin kim olduğunu ve neleri bildiklerini aklında tut. Temiz ve açık bir şekilde yaz, ve yazının en başına bir iki cümleyle konuyu özetleyen bir paragraf yerleştir.
  4. 5.Kendi projeni kendin yönet: Çalıştığın projede bağımlılıkları iyice anla. Her önemli parçalayla ilgilenen bir kişi bulunduğuna emin ol. Düzenli aralıklarla proje planlarını ve güncellemelerini proje paydaşlarına (stakeholders) aktar, onları gidişattan haberdar et. Toplantılara liderlik ederek kendini şimdiden buna alıştır! Bu ileride çok daha büyük projeleri yönettiğinde ve lider pozisyonuna geldiğinde sana çok lazım olacak.
  5. 6.Kendini eğit: Yazılım sanatında uzmanlaş. Kariyer kendini düzenli bir şekilde geliştirmeye devam ettiğin uzun soluklu bir yolculuk. Fakat bu yolculukta kimse işini gücünü bırakıp sen birşeyler öğreniyor musun diye dertlenmeyecek. Eğitimini sahiplen, öğrenmeyi günün bir parçası haline getir (günde 5 dakika bile olsa); mail gruplarına üye ol, okumaya değer makaleler ve kitaplar bul, üzerinde çalıştığın teknolojilerin dökümantasyonunu baştan sona oku, yala yut. Devamlılık burada en önemli husus; tüm kariyer boyunca öğrenmeyi tetikleyecek alışkanlıklar edin.
  6. 7.Kullandığın araçlarda uzmanlaş: Kullandığın editör, debugger, compiler, IDE, veritabanı, network araçları, Unix komutlarında uzmanlaşman hem kendini yeterli hissetmeni sağlayacak hem de ürün geliştirme hızının artmasında çok büyük bir rol oynacak. Yeni bir teknoloji ya da komuta/konsepte denk geldiğinde ihtiyacından daha fazlasını öğrenecek şekilde üzerine kafa yor; bunların tekrar tekrar işine yaradığını göreceksin, sana vakit kazandıracak.
  7. 8.İletişimi açık tut: Düzenli, iyi bir şekilde organize edilmiş toplantılar ya da diğer haberleşme kanalları beraber çalıştığın kişiler üzerinde sana karşı iyi niyet ve güven hislerinin oluşmasını sağlayacak. Bildiklerini paylaşmak bulunduğun ortamda güçlü bir öğrenme ve samimiyet atmosferi yaratıyor. Bildiklerini sürekli paylaş. Düzenli aralıklarla projeler, hedefler, katedilen mesafe ve engeller hakkında konuşabileceğiniz ortamların oluşmasını sağla. Bildiğin konularda çık, konuşma yap. Katıldığın toplantılarda yapıcı olduğun sürece konuşmaktan çekinme.
  8. 9.İşbirliği fırsatlarını yokla: Bulunduğun organizasyonda tanınırlığını arttırmak için farklı takımlarla işbirliği yapmak ve birbirinizin tecrübe ve bilgisinden yararlanmak çok iyi bir yöntem. Ayrıca bu, ihtiyacın olduğunda elinin güçlü olmasını sağlayacak. Mühendis olarak bu sanatta uzmanlaşman yazdığın kodun ötesinde bir etkiye sahip olmanı gerektiriyor. Ve kariyerde ilerlemek de, bir noktaya kadar, bulunduğun ortamda bir kimliğinin olmasını gerektiriyor. Hem iyi bir mühendis olabilmek hem de kariyerinde ilerlemek için takımlar-arası projeler ve efektif işbirlikleri çok kritik.
  9. 10.Profesyonel davran, güvenilir ol: Kendini işinde profesyonel biri olarak düşün ve o şekilde davran. Toplantılara hazırlıklı bir şekilde gel, gereken önemi ver. Bitireceğim dediğin şeyi bitir, eğer işler kötü giderse (ki gidecek), aktif bir şekilde bunu karşı tarafa ilet. Sakinliğini her an korumaya gayret et. İtirazlarını saygılı bir şekilde ifade et. Beraber çalıştığın kişilere saygı göster ve onları takdir et, kıymetlerini bil. Şikayet edip durmamaya çalış; etrafındaki kişilerini moralini yükselt, azaltma. Öğreneceksin ki herkes işini profesyonel yapan kişiyi takdir ediyor, zaten olması gereken de bu. Çeviri : Selman Kahya
  Read more

Latest Articles

Most Popular