Teknoloji

 • Elektronik Teknikeri Maaşları ne kadar

   

  Elektronik teknikerliği iki yıllık yüksekokulların elektrik- elektronik bölümünden mezun olan kişilerin aldığı unvanlardır. 12 yıllık zorunlu eğitimini tamamlayan kişiler lise mezunu olarak adlandırılırlar. Eğer lisede teknik lise ya da Anadolu meslek ve teknik lisesi gibi okullara giden kişiler normal liselerde yer alan dersler yerine uygulamalı eğitim alırlar. Bu liseler bilgisayar, elektrik ve makine gibi teknik bölümler vardır.

  elektrik elektronik

   

  Liselerin elektrik ve elektronik bölümünde öğrenim görerek mezun olan kişiler elektrik teknisyeni olarak işletmelerde görev alabilirler. Lise mezunu olan kişilere devlet dairelerinde de unvan olarak teknisyen denilmektedir. Bu okulu okumaya devam ederek 2 yıllık ön lisans eğitimi alan kişiler ise elektrik teknikeri olarak mezun olurlar. Genel olarak 2 yıllık meslek yüksekokullardan yani ön lisans bölümlerden mezun olan kişiler ise tekniker unvanını alırlar ve devlet dairelerinde de bu unvan ile çalışabilirler. Elektrik teknikerleri de meslek yüksekokullardan bu sıfat ile mezun olurlar ve hem özel sektörde hem de devlet dairelerinde iş imkanı bulabilirler.

  Devlet Dairelerinde Elektronik Teknikeri Maaşları

  Devlet kurumlarında elektronik teknikeri maaşları işçiler ya da vasıfsız elemanlar ile kıyaslandığında oldukça yüksektir. Her sene yapılan zamlar ile bu rakam değişeceğinden bir devlet dairesine yeni atanan elektronik teknikeri maaşları asgari ücretin 1,5 katı kadar olmalıdır. Bu durum da asgari ücretin 2500 Türk Lirası olduğu günlerde yaklaşık olarak 4000 TL’ye denk gelmektedir. Maaşlar bulunulan kuruma göre ya da çalışma şartlarına göre değişebilir. Fazla mesailerde ve gece çalışmalarında devlet dairesinde çalışmak maaş açısından oldukça avantajlı olabilir.

  Elektronik Teknikeri Maaşları

   

  Özel Sektörde Elektronik Teknikeri Maaşları

  Özel sektörde çalışmak işe kişilere ait olan işletmelerin bünyesinde çalışmaktır. Bu sektörde çalışan elektronik teknikeri maaşları tamamı ile çalışılan kuruma bağlı olarak değişmektedir. Birkaç kişinin çalıştığı küçük işletmelerde çalışan elektrik teknikerleri asgari ücret ile çalışabilirken kurumsal adı verilen ve 500 tane çalışanı olan bir işletmede çalışanlar belirli unvanlar ile ayrılacağı için bu maaş asgari ücretin üzerine de çıkabilir. Bu durum özellikle şehir ve sektöre göre de değişiklik gösteren bir durumdur.

  Kaynak : Mühendis Beyinler

  Read more
 • İmalat Mühendisliği Maaşları ne kadar

   
  Read more
 • Excel'de Bilinmesi Gereken en önemli detaylar

   
  Read more
 • Nükleer Enerji Santrali hakkında bilinmeyenler

   

  Daha önce uzaktan da olsa hiç nükleer enerji santrali gördünüz mü? Nükleer santral olmayan bir ülkede yaşıyorsanız eğer bu mümkün değil. Bu yazıda bol görselli şekilde size göstermeye çalışacağım.

  Fotoğraflar Novovoronej nükleer enerji santralinden. Novovoronej nükleer enerji santralinde şuan 6 blok bulunmaktadır. 7. ise şuan inşaat halindedir. Türkiye’de kurulacak Akkuyu Nükleer santrali ile birebir aynı olacak. 1 ve 2. blok VVER-210 tip olup 1958 yılında, 3 ve 4. blok VVER-440 olup 1967 yılında, 5. blok VVER-1000 tip olup 1972 yılında, 6. blok VVER-1200 olup 2006 yılında kurulmuştur. 7. bloğun ise inşası devam etmektedir.

   

  Nükleer Santraller Nasıl KurulurYukarıdaki fotoğrafta inşaat halinde olan 7. bloğun dış koruyucu reaktör kubbesini görmektesiniz. Hemen arkasındaki reaktör kubbesi ise yanlış hatırlamıyor isem 5. blok. Bu kubbenin tamamlanması için ortalama 2000 m3 betona ihtiyaç var. Tabandaki kubbenin çapı 44 m, kalınlığı ise 1.2 metredir. Arka plandaki diğer kubbe üzerindeki yeşil borulara dikkat edersiniz, bu boruların ağırlığı 180 ton olup çapları ise 13 metredir. Bu borular pasif soğutma sisteminin elemanlarıdır (PSS). Bir kaza anında (Fukushima’da olduğu gibi) bu sistemler reaktörün çekirdeğini uzun bir süre soğutabilir. Bu sistem Rusya’da ilk kez kullanılmaktadır.

  reaktör kubbesi

  Kuşkusuz nükleer güç santrallerinin en büyük yapıları bu pasif soğutma sistemleridir. Buna ek olarak, dolaşımdaki su tedarik sistemlerinde suyu soğutmak için en etkili sistemlerden biridir. Yüksek kule suya potansiyel enerji kazandırarak, suyun soğumasında etkili olur. Yüksek kule sayesinde buharlaşmanın bir kısmı döngüye, diğer kısmı ise rüzgar tarafından taşınır.

   

  nükleer santral soğutma kulesi

  Yukarıdaki resimde 6. bloğun soğutma kulesini görmektesiniz. 6. bloğun soğutma kulesi kabuğunun yüksekliği 171 metredir. Yaklaşık 60 katlı. Bu kule Rusya’da inşa edilen kulelerin en yükseği. Genelde 150 metreyi geçmemektedir. Bu kulenin inşaasında 10.000 fazla metreküp beton kullanıldı.

   

  soğutma kulesi

  Soğutma kulesinin alt çapı yaklaşık 134 metredir. Üst kısmına sulama boruları döşenmiştir. Bu sulama kanalları bu türden soğutma kulelerinin ana yapısal elemanı olup, içinden akan su akışı ile havanın uzun süre ve maksimum temas alanı sağlamak için tasarlanmıştır. Bunlar modern polimer malzemelerden yapılmış kafes modüllerdir.

   

  Şantiye alanının tamamı uyarı, yasaklayıcı ve basitçe çarpıcı plakalar ve tabletlerle dolu.

  nükleer santral şantiyesi

  Merkezi güvenlik kumandasından bir kare. Günümüzde tüm sistemlerin kontrolü bilgisayar desteklidir.

  kumanda panosu

  Işıkla dolup taşan dev bir oda, otomatik röle koruma sistemleri olan ince kabinler.

  röle koruma sistemleri

  Röle koruması, elektrik sisteminin tüm elemanlarının durumunun sürekli izlenmesini sağlar ve hasar veya anormal rejimlerin oluşumuna tepki verir. Hasar durumunda, koruma sistemi hasar gören belirli alanı tanımlar ve yedek hatları aktifleştirir veya kapatır (kısa devre veya topraklama hatası).

  Röle koruması

  Her duvarda yangın söndürücü var. Elbette otomatik.

  yangın söndürücü

  Devamında 220 kV’luk komple şalt sahası (KRUE-220) binasına geçiyoruz. Bence, tüm nükleer enerji santralinin en fotojenik yerlerinden biri burası. Ayrıca KRUE-500 var, ancak girmemize izin verilmedi. KRUE-220, genel istasyon elektrik ekipmanının bir parçasıdır ve harici iletim hatlarından enerji almak ve inşa halindeki istasyona enerji dağıtmak için tasarlanmıştır. Güç üniteleri inşa edilirken, KRUE-220 yardımı ile doğrudan yapım aşamasındaki nesnelere elektrik sağlanır.

  şalt sahası

  Altıncı ve yedinci güç ünitelerini oluşturan “NGS-2006” projesinde, ilk kez dağıtım istasyonlarındaki güç dağıtımı şemasında, gaz izolasyonlu 220/500kV kapalı tip tam iletkenler kullanıldı.

  Gaz İzoleli Şalt Sahaları

  Yeni güç ünitelerinin devreye sokulmasından sonra, Novovoronej NGS’de üretilen birleştirilmiş enerji sistemine elektrik aktarmak için GIS-220 ekipmanı kullanılacaktır. Enerji iletim hatlarının yakınındaki kutulara dikkat edin. İnşaatta kullanılan çoğu elektrikli ekipman Siemens tarafından üretilmektedir.

  enerji sistemiBurada, örneğin, ototransformatör Hyundai. Bu ünitenin ağırlığı 350 ton ve 500 kV’den 220 kV’a güç dönüşümü için tasarlanmıştır.

  ototransformatör

  Hemen aşağıda ise Rus menşeli OJSHC Electrozavod tarafından üretilen transformatör bulunmaktadır. 1928’de kurulan ilk Rus transformatör tesisi, ülkenin sanayileşmesinde ve Rus enerjinin geliştirilmesinde büyük rol oynamıştır. “Electrozavod” markalı olan ekipmanlar, dünyanın 60’dan fazla ülkesinde kullanılmaktadır.

  transformatör

  Transformatörler hakkında biraz açıklama yapacak olursam. Genel olarak, güç çıkışı şeması (inşaatın tamamlanmasından sonra ve işletmeye alınırken) 220 kV ve 500 kV’luk iki sınıftan oluşur. Türbin sadece 24 kV üretir ve bu akım iletken yoluyla transformatöre gönderilir ve burada 500 kV’a yükseltilir. Daha Sonra, KRUE-500 (şalter) vasıtasıyla güç kapasitesinin bir kısmı birleşik enerji sistemine aktarılır. Diğer kısım ise ototransformatörler (Hyundai) ile 220 kV’ya düşürülür. 220 kV, KRUE-220 (bir çeşit şartel :)) vasıtasıyla da güç sistemine aktarılmaktadır. Sözü edilen transformatörün ağırlığı 340 ton olup, 533 MW gücündedir.

  Electrozavod transformator

  Hemen aşağıda buhar türbin salonunu görmektesiniz.

  türbin

  Türbin, buharın ısı enerjisinin (yaklaşık 300 derece ve 6.8 MPa basınç altında) rotorı döndermesiyle mekanik enerjisine dönüştürüldüğü yerdir. Bu mekanik enerji ise jeneratörde elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. Türbin tüm parçaları monte edilmiş halde 2600 tondan fazla, uzunluğu 52 metredir ve 500’den fazla bileşen içerir. Bu yapıyı şantiyeye taşımak için yaklaşık 200 kamyon kullanıldı. Bu türbin K-1200-7-3000 (1200=güç, 7=basınç, 3000=dakikadaki devir sayısı), Leningrad Metal Tesisinde üretildi ve 1200 MW kapasiteli ilk yüksek hızlı (3000 rpm) türbindir. Bu yenilikçi gelişme, “NGS-2006” projesi kapsamında inşa edilen yeni neslin nükleer güç üniteleri için özel olarak oluşturuldu. Fotoğrafta, türbin salonunun genel bir görünümü görmektesiniz. Eski nükleer bilimcileri türbine  sadece bir makine derlerdi.

  türbin salonu

  Türbinin yoğunlaştırıcı kondansatörlerini aşağıda görmektesiniz. Kondenser grubu, makine dairesinin temel teknolojik donanımlarından biridir. Herkesinde bildiği gibi türbinden geçen buharın suya dönüştürmek üzere tasarlanmıştır. Ortaya çıkan suyu, gerekli yenilemelerden sonra buhar türbinine geri döner. Yoğuşma ünitesi, 4 kondansatör ve bir boru hattı sisteminden oluşup, ağırlığı 2000 tonu aşmaktadır. Kondansatörlerin içinde yaklaşık 100 bin metrekare toplam alana sahip bir ısı transfer yüzeyi oluşturan yaklaşık 80 bin titanyum tüp bulunmaktadır.

  kondansatör

  6. bloğun kumanda panosuna geçiyoruz. Açıklama yapılmaksızın anlaşılabilir. Burası bir nükleer enerji santralinin beynidir.

  nükleer enerji santrali kumanda odası

  Güç kaynağı ve kontrol üniteleri.

  Güç kaynağı ve kontrol üniteleri

  Nihayet, reaktör odasını göreceğiz! Aslında, burası nükleer reaktörün bulunduğu yerdir. Yakın gelecekte mühürlenecek ve erişilemeyecektir. Sadece yılda 1 kere tamir için açılacaktır.

  nükleer reaktöre giriş

  İçeriye ilk girdiğinizde karşınıza 360 ton yük taşıma kapasiteli tepegöz vinci çıkıyor (reaktör kabı, buhar jeneratörleri, basınç kompansatörü, vb.)Büyük ve ağır ekipmanlarının monte edilmesi için tasarlanmıştır. Nükleer enerji santrali işletmeye aldıktan sonra vinç, nükleer yakıtın onarımı ve taşınması için kullanılacaktır.

  tepegöz vinci

  Ve nükleer enerji santralinin kalbine geliyoruz; reaktör çekirdeği. Aşağıda gördüğünüz silindirin içerisinde 1 tane yakıt çubuğu görülmektedir. Reaktör kabının flanşı. Daha sonra üst ünite, ana konnektörün sızdırmazlığını sağlayan KKS (reaktör kontrolü ve koruma sistemi) kurulacak.

  reaktör kontrolü ve koruma sistemi

  Hemen aşağıda atık havuzunu görüyorsunuz. İç yüzeyi paslanmaz çelik sacdan yapılmıştır. Reaktörden boşaltılan kullanılmış nükleer yakıtın geçici olarak depolanması için tasarlanmıştır. Yakıt çubukları bir süre burada bekletildikten sonra, yeniden işleme veya yeniden yakıt elde etme (depolama, elden çıkarma veya işleme) ile uğraşan nükleer endüstrisine yollanır.

  reaktör havuzu

  Ve bu duvar boyunca pasif güvenlik sistemlerini görmektesiniz. Kısaca bunlar borik asit sulu bir çözeltisi ile doldurulmuş devasa varillerdir. Birinci devrede basınç belli bir seviyenin altına düştüğünde veya acil bir durumda, reaktörü besleme, nötron soğurma ve reaktör çekirdeğini soğutma gibi işlevlere sahiptir. Nükleer enerji santrallerinde nötron absorbe için borik asit kullanılmaktadır.

  borik asit tankları

  Gelecekte bakım ve onarım çalışmaları için nükleer yakıtın değiştirilmesi gerçekleştirildiğinde, bu nakliye ağ geçidi aracılığıyla reaktör bölmesine girmek mümkün olacak. 9 metreden daha büyük bir çapa sahip 14 metrelik bir silindirik bölme olup, dönüşümlü olarak kapılardan her iki tarafa da kapalı olarak kilitlenmiştir. Kilidin toplam ağırlığı 230 ton civarındadır.

  nükleer reaktöre geçiş tüpü

  7. bloğa genel bir bakış.

  novovoronej nükleer santrali

  Reaktörün silindirik gövdesini görmek için aşağı iniyoruz. Burada sadece teknolojik boru hatları var sürece. Büyük bir yeşil boru konturlardan biridir.

  nükleer enerji santrali reaktör odası

  Ve işte burada. Rus basınçlı su reaktörü VVER-1200 modeli. Çekirdeğin fisyon ve zincirleme nükleer reaksiyona girmeyeceğim. Sadece reaktörün içinde 9.1 çapında özel alaşımlar ile yapılmış, mühürlü tüpler şeklinde yakıt elementleri (sözde yakıt çubukları) bulunduran kabı göstereceğim.

  reaktör çekirdeği

  Ana sirkülasyon pompasını (ANP) görmekteyiz. Reaktör binasının ana proses ekipmanlarından biridir ve birincil devrede soğutma suyunun devridaimini yapmak üzere tasarlanmıştır. Bir saat içerisinde 25 bin metreküp su pompalayabilir. ANP ayrıca, reaktörün tüm çalışma modlarında çekirdeğin soğutulmasını sağlar. Sistemde  4 tane ANP vardır.

  Ana sirkülasyon pompası

  Anlattıklarımın pekiştirilmesi için, NGS’nin en basit şemasına bakıyoruz. Çok basit, değil mi?  :)

  nükleer enerji santrali

  Ve bu Novovoronej NGS’nin en başarılı inşaatçılarından biri kendinden tahrikli vinç DEMAG. Reaktör ve makine salonlarının (taşıma kapasitesi – 1250 ton) taşınmasıyla görevli. Tam yükseklik (115 metre).

  kendinden tahrikli vinç DEMAG

  Kaynak : MuhendisBeyinler.net

  Read more
 • Endüstri 4.0 Nedir Merak Edilen Sorulara Cevap

   

  “Aydınlık Gelecek, Karanlık Fabrikalarda.”  Sürekli havada sanayi artık dördüncü evrede! Peki 4. Sanayi Devrimi nedir? Biz bu evrenin neresindeyiz? Bize kazanıyorları ve kaybettirecekleri nelerdir? Buharlı makinelerimizle ilk sanayi devrimini gerçekleştirdik, elektrikle tanışarak bu devrimi ikinci evreye taşıdık ve dijital teknolojiyi görüntüleyinederek 3. Sanayi Devrimine kadar geldik. Endüstri 4.0 adıyla da bilinen 4.Sanayi Devrimine ulaştık.  

  Endüstri 4.0

   

  Endüstri 4.0'ın Gelişim Süreci

  Duyulan İlk kez 2011 Yılında gerçekleştirilen Hannover Fuarı'nda adı Endüstri 4.0 , Alman Federal Hükümeti'nin sağladığı desteklerle GÜNÜMÜZ sanayisinde Yerini aldı. İleri gelen teknoloji devleri ABD ve Japonya gibi ülkeler bu endüstriyi desteklediler ve gelecek hedeflerini Endüstri 4.0'a uygun bir şekilde planladılar. 

  Endüstri 4.0  genel hatlarıyla; robotların üretimini devralması, yapay zekanın tarihi, üç boyutlu yazıcılarla üretimin fabrikalarından evlere giriş, devasa sırada ki bilgi yığınını veri analizleriyle ayıklanıp üzerine ve daha ileri düzeyde gelişebiliyor.

  4. Sanayi Devrimi nedir

   

  Endüstri 4.0 Gelecekte Bize Ne Sunuyor?

  Endüstri 4.0'ın en büyük hedefi, birbirleriyle haberleşen, çevre ile ilgili algılayabilen ve veri analizi yapan şehirlerde fark edebilen robotların üretimi devralıp; daha kaliteli, daha ucuz, daha hızlı ve daha az israf yapan bir üretim yapmaktır.

   

  4. Sanayi Devrimi daha çok fabrikaları etkileyici olabilir. Üç boyutlu yazıcıları sadece sanayide değil, evlerimizde dahi kullanabileceğimiz gelecektir. Kendi istediklerimizin onlari onlari gelebilir onlari, onlari hayal gücümüzü kullanarak istedigimiz ürünü evimizde üretebilir ve evimizi minik bir fabrikaya dönebilirüreğiz.  

  Günümüzde yaygın olan marka bağımlılığı. Gelecekte hangi marka kıyafeti giyilmez değil ne olursa olsun kıyafeti giyilebilir önem kazanıyor ve buradaki kıyafetler kendimiz evimizde üretilebilir orada geleceğiz.

  Endüstri 4.0'ın Olumsuz Yönleri

  Endüstri 4.0'ın sahip olduğu güzel yanlarının dışında, hayatımızı zorlaştıracak olumsuz yanları da mevcut. Robotların üretimi devralmasıyla insan gücüne duyulanlarınız azalacak ve robotlar bir arada çalışmak işlerinden kovacaktır. Bu durum sadece fabrikalardaki mavi yakalılar için değil beyaz yakalılar için bir risktir çünkü yapay zeka ile robotları kodlayabilen robotlar ve tasarım yapabilen robotlar, üretimi devralacaktır.

  Endüstri 4.0 ile birlikte yeni meslekler (iletişim halinde olan sistemlerdeki anlaşmalar için çözülmüş bir makine avukatlığı gibi) ortaya çıkmadan öngörülse safra artan dünya nüfusu şu anda bu durum işsizliğe çare olamayacaktır.

  endustri-4-0

  Endüstri 4.0'ın Global Dünyaya Etkisi

  Endüstri 4.0'ın gelişmesiyle artan üretim hızını ve kalitesini ileriye götürüyor, en azından ve çok müşterimiz değil. Apple'ın dünyadaki en büyük şirketi olması ve eski dünya devi'nin Nokia'yı piyasadan silmesi bu durumda en güzel örnektir.

  Müşterilerinin isteğini en güzel belirleme yolu ise veri analizidir. İnternetin hayatımıza girmesiyle bir arada devasa bilgi yığınını analiz edip en iyi şekilde bir arada galip gelecek olanlardır. Endüstri 4.0 aynı zamanda Google ve Facebook gibi şirketlerimizde üretime girmesini istedik ve endüstride zorlu bir rekabetin başlamasına neden olacak.

  4. Sanayi Devrimi aynı zamanda uluslararası ülkeler arasındaki rekabeti genişletiyor ve Çin Halk Cumhuriyeti gibi hem de insan gücü merkezini hem de sahip olmuşlardı. Artan üretim hızının bulunduğu Çin, üretim tarihi da genişletiliyor, günümüzde herkesin kalitesiz olarak gördüğü ürünler, merkezdeki en kaliteli ürünlerin başını çekecektir.

  Türkiye'nin Endüstri 4.0'daki Yeri

  Türkiye, dünyanın önde gelen üretim merkezlerinde ve üretim merkezlerinde Türkiye’nin dünya pazarında cazip kılsa safra robotlarının üretimi devralmasıyla insan gücüne olanları azalacak ve yabancı ülkelerde yatırımlarını yapmakta Bu ülkede ülkemizin üretim merkezi yerine, inovasyon merkezi olarak küresel pazarda kendine yer bulması gerekiyor.

  Bu ülkede Türkiye'nin önünde zorlu bir süreç mevcut. 2. ve 3. Endüstri Devrimi arasında bir evrede bulunan ülkemizin, 10 ila 15 yıl içerisinde Endüstri 4.0 girileceği düşünüldeki teknolojiler bulaştırarak edebileceklerinizi gelelim. Bu mühendis Türkiye'nin mühendisliği kız istemek için bir araç olarak kullananlara değil, ülkemizdeki teknolojiye ayak uyduracak mühendislere vardı.

  “Karanlık Fabrikalar Kapımız”

  Sonuç olarak, Endüstri 4.0 geleceğimizi iyi ve kötü yönleriyle doğrudan etkileyecektir. Gelecekte içerisinde insanın dışı ve ışığa bağlı robotik çalışan fabrikalar bizi beklemekte ve insanoğlu artık robotlarla yarışmakla girmeye hazırlanmaktadır. 4.0'dan kaçmak değil ona en iyi şekilde uyumlaştırtır. Bazı masalların sonunu bilemezsiniz ve yenilik sonu bilinmeyen bir masaldır.

  Konumuz  4.0 Endüstri , kimimiz belki Bu Konuda Bilgi sahibi Değildir. Endüstri 4.0'ı anlayacağınız dilde bağlısak, çalıştıran makineleş yani sistemden insanı çekerek diyebiliriz. İnansızız daha az hata olacağı düşünülüyor. Endüstri 4.0'ı bana tanıtan Siemens genel müdür yardımcısı Ali Rıza ERSOY Bey'dir.

  Şuan kimimiz işsizlik olacak filan diyor ama şöyle düşünün, eskiye gidelim buhar imalatı çıktığında insanlar işsiz kaldı mı? Kalmadı şuanda aynısı olacak yani işin varsa yine insan vardır. Endüstri 4.0'ın makinelerini etkinleştirebiliyorken insan gibi olacaklar birbirlerini birleştirecekler, anlaşacaklar ve çözüm yolunu üretecekler kısacası robotlar daha ileride olacak. Şuan Türkiye sanayisinde 2.5'larda bizim bunu 4.0 a geliştirmemiz için baya çalışmamız lazım.

  Almanya endüstri 4.0 daha yakın düzeylerde 3.0-3.5 arasında, zaten bu endüstri 4.0'ın tarihinde Almanya vardır. Önemli olan kimin daha fazlasını yapabildiğidir. Sunacaklarına dönersek hızlı üretim, doğru üretim, düzgün üretim olacaktır. Teknoloji hızla gelişiyor ve bu gelişime bizimde muhakkak ayak uydurmamız lazım. Sonuç olarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine getirilebilir ve çağdaşlaşmak için endüstri 4.0'ı ülkemize bizler getirmeliyiz.

  endustri-4-0

  Önceden yazılmış görselimizden biraz daha tanım yapalım. Makinelerimizi diyelim bu makineler nasıl korunacak veya kendi kendini koruyabilecek mi? Bahsettiğimiz gibi bir siber saldırı olduğunu düşünüyorumelim bu konuda siber ağ güvenliği dediğimiz referans araması giriyor. Makinelerimiz yani artık bunlara robotlarımız diyebiliriz kendine bir kalkan yapabilircak veya bu konuda güvenli bir şekilde uzakta kısacası iki taraftayız var. Gelelim veri depolamaya; veri depolama içinde büyük bir gelişme göstermeliyiz yüzlerce yıl önce değil de yeni ve ileri teknoloji olan tek bir bilgisayar sistemi oluşturmamız lazım. Uzaktan kumanda hepimiz duymuşuzdur  endüstri 4.0 bize bunu teslim ediyoruz. Düşünün evinizden telefon veya herhangi bir cihazla açık fabrika kontrolünü yapabilirsinizsiniz. Şu anda karanlık fabrikayı tanıtmış bulunmaktayım. Peki bu bize ne kazandıracaklarımıza enerji verdiğimiz büyük bir. sadece makinalar enerji tüketimiecek aydınlatma vb. şeyler kullanmakmayacak.

  endustri-4-0-nedir

  Eğer  endüstri 4.0 'ben gerçekten biliyor ve bu işte sizinde katkınız olmasını istiyorum benim anlattıklarımız yetinmemelisiniz. Kısa bir bilgi şeklin sadece bir köşesidir. İleride insanlar sadece endüstri 4.0'dan bahsedebilir. 2020-2025 tarihinde arası olarak tahmin ediliyor. Ve önümüzde o kadar çok yıl varken belki de istiyorsak şu andan başlamalıyız. Teknolojiyi zaten çoğumuz takip ediyor ve endüstri 4.0'da büyük bir teknoloji istersen bu teknolojinin gerisinde kalmışsak zorlanırız. Herkes ileriye adım atıyor biz dahada ileriye atmalıyız.

  Kaynak : MuhendisBeyinler

  Read more

Latest Articles

Most Popular