Hayvancilik

 • Kuşlar Dengeyi Nasıl Sağlar

   

  Birçok bilim insanı kuşların havada rahatlıkla uçmasını sağlayan sistemi yıllar boyu incelemişlerdir. Uçabilme yetisini, kanat yapısından kemik sistemine kadar canlının birçok özellikleriyle bağdaştırmışlardır. Havada uçan bir kuşun denge mekanizmasını da “iç kulak organı sayesinde”, şeklinde belirlemişlerdir. Kuşlarda ki sistemden faydalanılarak yapılan en büyük buluş ise kuşkusuz uçaklardır. Kuşlar dengeyi nasıl sağlar ?

  Teller Üzerindeki Akrobatlar

  Fakat dikkat edilmeyen bir nokta var! Telefon telleri üzerinde bir cambaz gibi durabilen kuşlar, rüzgarlı havalarda bile dengesini kaybetmiyor. Telin sallanması yada yön değiştiren rüzgar kuşların bu mucizevi dengesini etkilemiyor. Havadan süzülerek iniş yapan kuşlar, yine aynı şekilde herhangi bir denge problemi yaşamadan telde durabiliyorlar. Peki kuşlarda ki bu sistem nedir?

   

  Kuşlardaki bu denge sistemi mühendislik harikası olarak nitelendirilebilir. Bir cambaz, halat üzerinde yürürken elastik bir malzemeden yapılmış uzun sırığı kullanarak dengesinin bozulduğu tarafın aksi yönüne sırığı uzatır ve vücudunu dengeye getirir. Alman bilim adamı Prof. Reinhold Necker tam dört yıl süren bir araştırma sonucunda, kuşlardaki bu denge mekanizmasının cambazlarınkiyle aynı sistemde çalıştığını farketti. Bu denge mekanizması kuşun leğen bölgesinde bulunuyor. Omuriliğe bağlı sağ ve sol yarım daire kanallarında denge sağlanıyor. Bu yarım daire kanallarının içi özel bir sıvıyla dolu.

  Bu sistemi Prof. Necker şu şekilde özetliyor:
  Bu yarım daire kanalları bir terazi gibi işliyor. Kuşun vücudu nasıl hareket ederse bu sıvı ya o kanala ya da diğer kanala gidiyor”. (“Neurobiologie: Warum Vögel nicht umfallen”, Geo, Ocak 2003) Vücudumuzda heryerde olduğu gibi bu noktada da sinirler görev yapıyor. Dengenin bozuluduğunu belirten loplar da sinir hücreleri sinyali bacak ve beyinciğe gönderiyor. Necker, “Kaslar hareketi öyle iyi düzenliyor ki kuşlar dengelerini mükemmel sağlıyor” diyor.
  Kuşlarda bu mucizevi denge mekanizması olmasaydı, çok ufak bir esintide bile kolayca dengelerini kaybeder ve düşerlerdi. Kuşlardaki bu sistem bir mekanizmaya dönüştürüldüğünde birçok noktada denge sorunu çözülmüş olacaktır. Bu sistem, inşaat, denizcilik, otomotiv, robot, iş makinaları gibi sektörlerde denge problemini çözerek birçok sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Kaynak : Mühendis Beyinler

  Read more
 • Solucan Gübresi Üretimi nasıl yapılır

   

  Daha önce solucan gübresi hakkında genel bir bilgilendirme yapmıştık. Öncelikle o yazıyı okumanızı öneririm. Okumak için: solucan gübresi. Bu yazımda ise solucan gübresi üretimi hakkında sıkça sorulan sorular üzerinde duracağım. Solucan Gübresi üretmek için ne kadar alana ihtiyacımız var?

  solucan gübresi üretimi

   

  Eğer hobi olarak başlayacaksanız 40*50*50 (cm) lik bir alanda başlanabilir, fakat bir işletme kurarak bu işi yapalım derseniz. en az 300 metrekarelik bir işletme lazım kapalı olacak ışıklandırması olacak nemini kontrol edebileceğiniz bir yer olacak.

  Solucan gübresini kapalı bina ya da bodrum da üretebilir miyiz. Bina nasıl olmalıdır?

  Solucan gübresi üretimi için kapalı bina da üretim yapabilirsiniz, bodrum da üretim yaparsınız fakat gerek gübrenin güzel kokusu gerek ise nem fazlalığı minik dostlarımızı rahatsız edebilir. o yüzden açık arazisi de olan bir yer planı yapmanız lazım. Kaçan solucanlar 2-3 metre ileride kuşa kurda yem olabilir.

   

  Solucan Gübresi Nasıl Üretilirİlk başta bu iş için ne kadar bir sermaye olmalıdır?

  Solucan gübresi üretimi için örnek olarak 100.000 adet solucan ve 3-4 aylık maması ile 12-15 bin ₺ civarında mal olur . 1.000 adet 250 ₺ civarı 10.000 adet ise yaklaşık olarak 2.000 ₺ ye mal olur.

   

  Sermaye dönüşü ne zaman başlar?

  6 ay boyunca bu miniklere bakınca bu minikler 2 ye katlanarak büyümeye başlıyorlar. yani 1 tane 2 oluyor 2 4 oluyor. 100 bin de yaklaşık olarak 200 bin oluyor. ilk yıldan sonra gübreyi satmaya başlayabilirsiniz ufak ufak.

  solucan gübresi nedirSolucan gübresi üretince bunları kim alır?

  Solucan satın aldığınız firmalar, mama yı onlardan aldığınız zaman sizden gübreleri almayı taahhüt ediyor.

  Ürettigimiz gübreyi kendi arazimizde kullansak sıkıntı olur mu?

  Kullanabilirsiniz fakat ilk başta az miktarda üretim olacağı için bunları biriktirmek gerekiyor.

  solucan gübresi nedir ne işe yararNe kadar solucan ile başlamamız gerekir?

  ilk başta bu işi yapıp yapamayacağınızı bilebilmek adına, 1000-2000 ile başlamalı daha sonra da 50-100 bin tane ile orta ölçekli üretim yapabilirsiniz.

  Devletin bu konuda desteği var mı?

  Kosgeb bu konuda girişimcilik kurslarında başarılı olan girişimcilere 50 bin tl geri ödemesiz destek veriyor. Detaylarına kosgeb. gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

  Daha detay sorularınız olursa yorum kısmına yazabilirsiniz. elimizden geldiğince cevaplamaya çalışacağız. Kaynak : Mühendis Beyinler

  Read more
 • Solucan Gübresi Nedir

   

  Bu yazımda solucan gübresi nedir, solucan gübresi nasıl üretilir, solucan gübresi tesisi nasıl kurulur sorularına cevap bulacağız. Lütfen bu yazıyı okuduktan sonra en altta olan soruyu yorum kısmına cevaplayınız. Teşekkür ederim. Solucan deyince aslında yeni nesilin aklına ilk gelen spam ya da maillerde reklamlar ile mail kutusuna bulaşmalar banka hesaplarını çalmalar çok gizli bilgileri elde etmeler uluslar arası gizli servislerin bizi takip etmesi gibi düşünceler olabilir.

  Ama biz bugün onları anlatmayacağız. Biz toprak altında bizim için çalışan boyları 25-100 mm arasında değişen, 0,40 – 1,5 grm ağırlığa ulaşabilen, kendi ağırlığının %50si kadar solucan gübresi üreten 3-5 yıl yaşayabilen sevimli minik canlılardan bahsedeceğiz.

   

  Solucanlar, geniş bir sıcaklık aralığında yaşamlarını sürdürebilirler. Onlar için en ideal sıcaklık 15 °C ile 25° C dir. İçinde yaşadıkları gübrenin içindeki sıcaklık ortam sıcaklığından her zaman birkaç derece daha düşüktür. Aktiviteleri 10° C nin altında yavaşlar. Solucanlar, nemi severler. Deri solunumu yaparlar ve nem de bu yüzden önemlidir. Solucanlar da tıpkı bizler gibi oksijene ihtiyaç duyarlar. Oksijen tüketip karşılığında karbondioksit üretirler. Solucanların gözleri de yoktur; dolayısıyla da göremezler. Fakat ışığa karşı duyarlı oldukları için mümkün olduğunca ışıktan kaçarlar. Bu nedenle gündüzleri bulundukları gübrenin içinde kalırlar. Geceleri solucanların yem olmaması içinde o alanda ışıklandırma yapılması gerekmektedir.
  Solucan gübresi ne işe yarar

  Solucan Gübresi Ne İşe Yarar

  Solucanlar, günlük ortalama kendi ağırlıklarının yarısı kadar besin tüketirler. Örneğin; 1 solucanın ortalama ağırlığının 0,5 gr olduğunu düşünürsek, 100.000 solucan 50 kg ağırlığındadır. O halde günde 25 kg yem tüketirler. Tükettiklerinin yarısını humus (solucan gübresi) yaptıklarına göre 100.000 solucan günde yaklaşık 12,5 kg solucan gübresi üretir.

  Solucanların ana besin maddesi büyük baş hayvan dışkılarının seperatörlerden geçirilmesiyle elde edilen hayvan gübresidir. Bu gübreye başta çürümüş sebze ve meyve atıkları olmak üzere saman, ot, talaş, kağıt gibi maddeler de karıştırılarak solucanlara mama olarak verilebilir. Solucanlar çift cinsiyetlidir (hermafrodit). Bu nedenle hem sperm hem de yumurta hücresi üretebilirler. Ancak üremek için birbirleriyle çiftleşmeleri gerekir.

   

  Uygun şartlarda ortalama 5 ile 7 günde bir özel kozalar içerisinde bıraktıkları yumurtalarla çoğalmaktadırlar. Bu kozalar elastik olup limona benzer şekilde ovaldir ve yeni bırakılmış kozalar açık sarı renktedir. Her bir yılın sonunda sağlıklı bir solucan nüfus yaklaşık 8 ile 10 kat arasında artar.

  Solucan oldukça hızlı hareket edebilen bir türdür. Bunun temel sebebi ise vücutlarının etrafında bulunan kas sistemleridir.Solucan gübresi nasıl üretilirUzunlamasına bulunan halka şeklindeki bu kaslar hareket etmelerini ve toprak kazmalarını sağlar. Solucanlar bir bakıma toprak için de çok önemli canlılardır. İçerisinde dolaştıkları toprağın kabarmasına neden olarak hava almasını sağlarlar. Solucanların vücut yapıları ise iç içe geçmiş iki boru gibidir. Dış bölümdeki boru vücutlarını kaplayan deriyi, iç kısımdaki boru ise sindirim sistemlerini oluşturur.

   

  Besin ilk olarak ağızdan geçer ve yemek borusu ile gırtlakta birikir. Daha sonra parça parça porsiyonlar halinde mideye geçen besin burada sindirilir. Sindirilen besin ince ve kalın bağırsaklardan geçer ve rektumdan çıkar. Sindirilip rektumdan çıkan bu besin küçük granül şeklindedir.

  Bu besinler, humik asit ve bunların tuzlarını içerirler. Bu yüzden toprağın yapısını düzenleyen, havalanma ve su tutma özelliklerini iyileştiren, mekanik strese dayanıklılığını artıran ve toprağın verimini artıran bir madde özelliği taşırlar. Ayrıca bu besinler çeşitli miktardaki toprak mikro florlarının mikrobiyolojik aktivite merkezidir.

  Solucanlar topraktaki çürümüş organik atıkları tükettikten sonra %90 ını dışkı olarak dışarı bırakırlar. Dışarı bıraktıkları bu solucan gübresi içerisinde 5 kat daha fazla azot ve potasyum, 7 kat daha fazla fosfor ve 2 kat daha fazla kalsiyum bulunur.

  Şimdi yukarıda yazdıklarımı okuma imkanınız oldu ise;

  Kendimize şunu soralım. Bu şekilde bedava solucan gübresi üreterek bitkilerin büyümesini sağlayıp toprağa kimyasal gübre kullanmadan yemeklik ilave edebilecek iken. Neden 1 tonu 3-5 bin ₺ olan kimyasal kullanıp bunları bitkiye ve ürüne geçirip kendimiz bu kimyasalları yemek zorunda kalıyoruz. Kaynak : Mühendis Beyinler

  Read more
 • Arıcılık en iyi nerede Yapılır

   

  Bu yazımızda ülkemizde arıcılık nerede yapılır konusunu irdeleyelim. Ülkemizde arıcılık Zengin coğrafyamız ve bitki örtümüzün olmasından dolayı tüm bölgelerimizde faaliyet göstermektedir. Ama ülkemizde arıcılık en yaygın olarak Ege, Doğu Karadeniz, Erzurum-Kars ve Doğu Anadolu bölgelerinde faaliyet gösterir. Bu bölgelerde Muğla, Ordu, Kars, Çanakkale’ye ve Artvin gibi iller önde gelmektedir. Bu bölgelerde arıcılık geçim kaynağı olarak faaliyet göstermektedir. Ülkemizde arıcılık dünyada 2. Sırada yer almaktadır.

  Arıcılık Nerede Yapılır

   

  Arıcılık nerede yapılır son zamanlarda herkes tarafından merak edilmektedir. Ülkemiz arıcılık faaliyetleri konusunda kendini geliştirmiş bir ülkedir. Arıcılığın faaliyet gösterdiği bölgelerde çeşitli ballar üretilmekte ve ülkemiz bal çeşitliliği konusunda çok zengindir. Ülkemizde 1. sırada Muğla ili 2. sırada ise Ordu ili yer almaktadır. Karadeniz bölgesinde yüksek dağların olması ve ormanlık arazilerin bol yer kaplaması ve bitki örtüsün gür olması çok büyük etkendir.

  Arıcılık Faaliyeti Gösterilen Bölgeler Nasıl Olmalıdır?

  Arıcılık faaliyetinin gösterildiği bölge ve yerler bitki varlığı, nektar ve polen bakımından Zengin ve uzun süre devamlılığı olan yüksek yerler olmalıdır. Arıların su ihtiyacını karşılaya bilmesi için temiz su kaynaklarına sahip olmalıdır. İmalat atıkları, zehirli olan fabrika ve işletmelerden uzak yerlerde olmalıdır. Arıcılık faaliyeti için seçilen yerler araç bakımından işlek olan yerlerden uzak ve sakin alanlar olmalıdır.

  Arıcılık Nerede Yapılır neden

   

  Genellikle arının bal yapma zamanı geldiğinde şehirden uzak dağlık bölgeler seçilir. Buralarda gürültü ve kalabalıktan uzak ve çiçek bakımından Zengin olması etkilidir. Zirai ilaçların kullanımından uzak olmalıdır. Zirai ilaçlar arıların ölmesine neden olmaktadır. Özellikle bölgenin sıcaklık, rüzgar ve gölge bakımından konumunun iyi olması gerekmektedir. Özellik bol yağış alan bölgelerimizde sel felaketleri olmaktadır. Bu bölgelerimizde bu durumlar göz önüne alınarak yer belirlenmelidir.

  Arıcılık faaliyetinde yer seçiminde en önemli etkenleri şöyle sıralayabiliriz.

   
  1. Rüzgar ve Nem
  2. Sıcaklık ve Gölge
  3. Arazi yapısı
  4. Bitki Örtüsü
  5. Temiz su kaynakları
  6. Zirai mücadele alanları

  arıcılık nasıl yapılır

  Ülkemizde Üretilen Başlıca Arı Balı Çeşitleri

  1- Çam balı: Muğla ili genelinde üretilmektedir.

  2- Anzer balı: Dünyada en çok bilinen ve en kıymetli ballar arasındadır. Rize ilinin İkizdere ilçesinde bulunan Anzer Yaylası’nda üretilmektedir. Maddi olarak ta çok değerli bir bal türüdür.

  3- Kestane balı: Sahil kesimlerinde üretilmektedir. İstanbul, Sinop, Kastamonu ve Bursa başlıca üretilen yerlerdir. Kestane balı sağlık acısından çok önemlidir. Diğer ballara göre tadı biraz acı dır.

  4- Çiçek balı: Üretim bakımından çok yaygın olan bir bal türüdür. Ülkemizin genel olarak bütün bölgelerinde yapılmaktadır.Organik ballar içinde uygun fiyatıyla en çok tercih edilen bal çeşitidir.

  Kaynak : Mühendis Beyinler

  Read more
 • Büyükbaş Hayvancılık Türkiyenin en iyi neresinde yapılır

   

  Bu yazım büyükbaş hayvancılık nerede yapılır hakkında olacak. Ülkemizde büyükbaş hayvancılık Anadolu’nun birçok kesiminde yapılır. Türkiye de en fazla Karadeniz kıyı kesimi ile Doğu Anadolu bölgesinin Erzurum – Kars bölgesinde gelişmiştir.

  Hayvancılık

   

  Büyükbaş Hayvancılığın Burada Gelişmiş Olmasının Nedeni?

  Bu bölgelerde yazlar serin ve yağışlı geçtiğinden gür otlaklar mevcuttur. Karadeniz bölgesinde özellikle yaz aylarında yaylacılık yapılmaktadır. Yaylalarda gür otlaklıklar ve geniş arazilerin olması hayvancılık için büyük bir zenginliktir. Karadeniz bölgesinde ilkbaharın başında kentten, şehirden yaylaya göç başlar ve sonbaharın sonuna kadar orada geçici olarak yerleşke kurulur.

  Büyükbaş hayvancılık bu bölgelerde yaşayan insanların geçim kaynağını oluşturmaktadır. Bu bölgelerde yaşayan insanlar arazi ve otlak bakımından zengin oldukları için çiftçilik adına altında bu mesleği yapmaktadırlar. Bu bölgelerde geniş otlakların bulunması kışın hayvanların ağırlarda yiyeceği yem ihtiyacını da karşılamaktadır. Büyükbaş hayvancılıkta en baştaki sorun yemlerin pahalı olmasıdır.

   

  Büyükbaş Hayvancılık Nerede Yapılır

  Özellikle kışın hayvanların dışarıda beslenemediği için yem ile beslenmektedir. Buda bir hayli masraflı olmaktadır. Ama bu tür bölgelerimizde kışında yetecek şekilde otlakların olması açısından zengindir. Kış için belirli depolarda hayvanlara yetecek kadar ot biriktirirler. Buda büyükbaş hayvancılık yapanların kazançlarına olumlu etki eder. Büyükbaş hayvancılığın tercih edilmesinin sebebi sütünden, etinden ve derisinden yararlanılmasıdır. Sütünden; peynir tereyağı, yoğurt gibi ürünler elde edebiliyorlar ve bunlar gayet organiktir.

   

  Bu bölgelerde kurulan halk pazarlarında bu ürünleri satan çiftçileri görebilirsiniz. Ayrıca büyükbaş hayvancılık yapılan bölgelerde hayvanların dışkıları tarlalarda organik gübre olarak kullanılmaktadır. Buda toprağa çok faydalıdır. Erzurum -Kars bölgelerinde hayvan dışkıları kış aylarında ısınmak için tezek haline getirilip yakacak olarak kullanılmaktadır.

  Büyükbaş hayvancılıkta mera hayvancılığı ve ahır hayvancılığı olarak ayırabiliriz

  Ahır hayvancılığı ticari konuda daha yaygın olan alanlarda görülür. Bu bölgelere Marmara bölgesinde daha yaygındır. Marmara bölgesinde ahır hayvancılığı nasıl ilerlediğine bakalım. Bu bölgede ahır hayvancılığın yaygın olması süt fabrikalarına ve yem fabrikalarına yakın olmasıdır.

  Yem fabrikalarına yakın olması yemleri daha uygun fiyata alabilmeleri onlar için önemlidir. Ahır hayvancılığında üretilen günlük sütler direk fabrika tarafından toplanarak işlenme alanına götürülür buda ahır hayvancılığı yapanlar için pazar arayışına girmelerine gerek kalmaz ve ürettikleri sütü hemen satabilme imkanı vermektedir.

  Ahır hayvancılığında verim yüksektir. Mera hayvancılığı otlaklara bağlı olduğu için masrafsızdır ama verim düşüktür. Ahır hayvancılığı mera hayvancılığına göre daha model sistemde ilerlemektedir. Hayvanların hangi yemlerle besleneceği hangi aralıklarla yem verileceği ve ortam koşulları alınacak süt acısından çok önemlidir. Mera hayvancılığında geniş otlaklıklarda her türden ot türüyle ve belirli bir zaman dilimi olmaksızın beslenirler. İlginizi çekebilir: arıcılık nerede yapılır

  Kaynak : Mühendis Beyinler

  Read more

Latest Articles

Most Popular