BAŞARILI BİR İNSAN NASIL OLUNUR?

Merhabalar ben Veli Işık. Sizlere bu 2. Makalemde başarılı bir insanda bulunması gereken özelliklerden bahsetmek istiyorum. Başarılı insanın birçok güzel yönleri vardır. İsterseniz hemen başlayalım başarılı bir insanda hangi özellikler var? Başarılı bir insan öncelikle zaman kontrolünü gerçekten çok iyi analiz eder. Yarın neler yapacağını hangi saat işte hangi saat eğleneceğini bir gün öncesinden kafasında dizayn edip bunu gerçek hayatına yansıtır ve bu sayede hangi saat neler yapacağına dengeli bir şekilde karar verir. Çünkü zamanını kontrol edemeyen bir kişi düzensiz bir şekilde yaşayabilir ve bu durumdan memnun kalmayıp istediği veya bu saatte ben bunu neden yapıyorum gibi kendi moralini bozabilecek şeylere rastlayabilir. O yüzden başarılı bir insan zaman kullanımı güzel yapmalı ve iyi organize etmelidir. Tabi bu zaman kontrolünü sadece günlük değil haftalık ve aylık olarak ayarlamalıyız. Mesela üniversitenin son yılı 2. Dönem özellikle aylık yapmış olduğum planlarla birçok yer gezdim. Bu yüzden ilk olarak zamanımızı kontrol etmeli ve verimli harcamalıyız.

Bir diğer başarılı insanda olması gereken özellik ise gereksiz eleştirileri umursamayan ve yenen kişidir. Çevresindeki insanların güzel olgun eleştirilerine dikkat ederken gerçekten sık hayatta rastladığımız sen bunu yapma, yapınca ne olacak, sen şöylesin, sen böylesin vs. bu tarz sözleri takmaz ve aldığı karaları gerçekten hayatında uygular. Bu sayede güçlü ve erdemli bir kişilik özelliklerine sahip olacaktır. Çevremizde bazı insanlar sizi gerçekten ağızdan her türlü eleştirebilir lütfen her eleştiriye kafanı takma güzel insan başarılı insan her şeyi kafayı takmaz.

 

Bir diğer özellik ise azimli ve istekli bir çalışmadır. Başarılı insan zamanını verimli bir şekilde kullanıp bir veya defalarca kez başarısız olsa da yılmadan azimle çalışarak bir hedefe doğru yürümesidir. Başarılı insan çalışırken hedefine iyi konsantre olur , yüksek hedef belirler ve yalnızca o anki zamanını güzel kullanarak hep kazanacağını ümit ederek hayatına devam eder.  Yani başarılı insan çalışırken dikkatli bir şekilde hareket eder. Elbette başarılı insanlar defalarca kez başarısız durumlara düşmüştür. Tarihte bu konuda çok örnekler görebiliriz ama yılmadan azimli çalışmayla birçok başarının geldiğini görmekteyiz.

Bir diğer konu ise tabiki de çevresinde hep başarılı insanlarla olmak ister. Onların sohbetlerine katılıp onların fikirlerini dinleyip onlardan güzel tecrübeler elde edinirler. Başarılı insanlardan gördüklerini hayatlarına yer edinirler. Tabi aldığı tecrübeyle çevresindeki insanlarla paylaşır onlara da yararlı olmak ister. Yani başarılı insan bencil değil çevresine de yararlı olmak ister.

Bir diğer özellik ise başarılı insanlar çözüm odaklı çalışır. Sürekli yaşadığı sorunları düşünmek yerine bu sorunun çözümünü merak eder onu sorunu onarmak için çeşitli şeyler düşünür. Günümüz insanlar sorunlarla karşılaştığında karamsar davranıp moralini bozabilirken; başarılı insan bu sorunun üstesinden gelmek için her türlü fedakârlıklarla çalışmaya devam eder ve başaracağına canı gönülle inanır.

 

Başarılı bir insan iyi bir çalışma ortamı kurar. Çevresindeki inşalarla destekleyici toplantılar sohbetlerde bulunur. Takım arkadaşını destekleyip beraber bilgi alışverişi içinde olur ve araştırmalarını düzenli bir şekilde yapar.

Başarılı insan sabretmeyi iyi bilir. Başarısız olduğunda hemen hayat bitti demez ayağa kalkıp hedefi doğrultusunda ilerlemeye devam eder. Hep başarılı insanların vazgeçmeme özelliğini kendine uydurup hedefi doğrultusunda ilerler. Yeri geldiğinde kaybetmesini bilir ama yenildim diye hayata küsmez. Lütfen iyi insan sen de her başarısız olduğunda hayata küsüp dert edinme başarının yeni yollarını aramalısın.

Bu konuyla alakalı daha birçok özellikler sayılabilir ama son olarak eklemek istediğim şey her zaman iyi hedefler seçelim. Fazla havadan da uçmayalım. O hedefler doğrultusunda başarılı olmaya gayret gösterim. Ben hep şuna inanıyorum azimli düzenli çalışma ve iyi dostlarla her zaman başarılı olunabilir.

Sign in or sign up to post comments.
Be the first to comment

Related Articles

Latest Articles

Most Popular