Başarılı Bir Blog Yazarı Olmanın 11 Altın Kuralı

 

1- Blog isminin dikkat çekici olması ve kullanacağınız temanın amacına uygun ve sade olarak okuyucuya sunulması sizin daha avantajlı olmanızı sağlayacaktır.

yazi-tipleri-ile-oynamak2- Yazı karakteri ve punto, okuyucuyu rahatsız etmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Ayrıca yazı içeriğinde dikkat çekilmesi gereken yerler kalın veya italik şekilde belirleyici olmalıdır. Bunları yaparak okuyucunun dikkati de toparlanmış olur.

 

motivasyon3- Kişisel yazıların okuyucuda antipati uyandırması muhtemeldir. Dolayısıyla da belirleyeceğimiz konuda objektif yazılar yazmaya özen gösterilmelidir.

ego

4- Hava atmış olmak için yazılan yazılar, okuyucunun blogdan da hızlıca uzaklaşmasına sebebiyet verir.

 

depresif
5- İnsanların yeterince karmaşık hayatı varken üstüne bir de depresif mod da yazılmış yazılarını okunması çok düşük ihtimaldir.

6- Yeterince görselleştirilememiş bir yazının sonuna kadar okunmaması da mümkündür.
Okuyucunun blogdan uzaklaşmaması için belli aralıklarla paylaşımda bulunulmalıdır.

 

7- Blogunuzdaki yazıların paylaşılabilmesi için sosyal paylaşım butonu (facebook, twitter gibi) ayrıca okuyucu tarafından yorum yapılabilmesi için gerekli eklentilere blogda yer verilmelidir. Böylelikle açılan blogun daha çok kişiye ulaşmasını ve yazılan yazıların ne kadar ilgi gördüğü hakkında da fikir sahibi oluruz.

8- Yeterince özgün olmamak, okuyucunun sizin blogunuzdan uzaklaşması anlamına gelir.

özgünlük
9- Yazacağınız yazının konusuyla ilgili yeterince araştırma yapılmaması, konuya yabancı kalmanızı sağladığı gibi yazıyı yazarken de anlaşılır ve sade bir dil kullanamamanızı da mecbur hale getirir. Bu da okuyucunun yazıyı okusa dahi bir şey anlamamasına neden olur.

Mühendis pes etmez, her yolu dener10- Blogda yazılan yazıların konusunu okuyucuya göre değil de sizin uzmanlık alanınıza veya hobinize göre belirlemiş olmalısınız. Böylelikle 1-2 ay gibi kısa bir süre sonra sıkılıp yazı yazmayı da bırakmazsınız.

11- Eğer açacağınız blogdan para kazanmayı düşünüyorsanız günümüzde popüler hale gelmiş (fotoğrafçılık, moda, yemek tarifleri vb.) konularda paylaşımlar yapmalısınız. Tabi bunu yaparken bir önceki maddede de söylediğimiz gibi kısa sürede blogdan uzaklaşma ihtimaliniz yüksek ihtimaldir. Kaynak : Mühendis Beyinler

Sign in or sign up to post comments.
Be the first to comment

Related Articles

Latest Articles

Most Popular