Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Maaşları ne kadar

 

Ağaç işleri endüstri mühendisi kimdir? Ağaç işleri endüstri mühendisi, üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümünde okuyarak, ahşap(ağaç sektörü) ile ilgili olan alanlarda işleri, işlemleri yapabilecek / yaptırabilecek ve koordinasyonunu sağlayacak olan uzman kişilerdir. Özellikle mobilya sektöründe bu uzmanlara daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Ağaç işleri endüstri mühendisi; ahşap malzemeden üretimi yapılan olan eşyanın ya da eşyaların tasarım, proje ve maliyet analizlerini yaparak üretim için gerekli malzemelerin temin edilmesini sağlar. Ayrıca üretim aşamasında gerekli olacak ürünlerin stok planlamasını gerçekleştirir. Tüm bu görevlerin yanı sıra, üretilecek olan ürünlerin zamanında üretilmesinden, gerekli olan adette hazır olmasından ve istenilen kaliteye sahip olmasından da sorumludur. Bu tarzdaki işler için atölye ve fabrikalarda iş imkanları bulunmaktadır.

Ağaç İşleri Endüstri MühendisliğiAğaç işleri endüstrisi mühendisi iş imkanları nelerdir?

 

Ağaç işleri endüstri mühendisleri genellikle imza yetkisi bulunan uzmanlar kategorisindedir. Sektöründeki iş kolunda tasarım, proje, üretim, kalite kontrol, AR – GE gibi konularda gerekli donanıma sahip etken kişiler olmaktadırlar. Üretim söz konusu olduğu için iş alanları daha çok; mobilya fabrikaları ve atölyelerdir. Bunların yanında; Milli Prodüktivite Merkezi, DPT(Devlet Planlama Enstitüsü), Türk Patent Enstitüsü ve KOSGEB kurumlarında da mühendis, AR – GE’ den sorumlu mühendis olarak görev alabilmektedirler. Ayrıca tüm bu alanlarda faaliyet göstermek amaçlı kendi iş yerlerine de sahip olabilirler. Eğitim formasyonu alan ağaç işleri endüstri mühendisleri; M.E.B Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri, Anadolu Meslek Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezlerinde kendi bölümleriyle ilgili kollarda “Teknik Öğretmen” olarak mesleklerini sürdürebilirler. Tabii ki tüm bu farklı kollarla birlikte ağaç işleri endüstri mühendisliği maaşları da farklılık göstermektedir.

Ağaç işleri endüstri mühendisliği maaşları nedir?

Ağaç işleri endüstri mühendisliğinden mezun olanların tercih edeceği çalışma kollarına göre maaşlar faklılık göstermekle birlikte aşağıda genel bilgiler görülebilir.

 
  • Özel sektörde yeni mezun bir mühendis için, ağaç işleri endüstri mühendisliği maaşları aralığı 2.500 – 3.000 TL aralığında olmaktadır.
  • Kamu sektöründe yeni mezun bir ağaç işleri endüstri mühendisliği mezunu için verilecek olan maaş asgari olarak brüt 3.500 TL’dir.
  • Tüm bu genel bilgilerin yanında, bütün meslek gruplarında geçerli olduğu gibi kişinin mesleki ve kişisel gelişimine katkı sağlayacak olan eğitimler alması her zaman maaş ve terfi artışı için etkili olacaktır. Kaynak : Mühendis Beyinler
Sign in or sign up to post comments.
Be the first to comment

Related Articles

Latest Articles

Most Popular