Acil Tıp Teknisyeni Maaşları ne kadar

 

Bu yazımda acil tıp teknisyeni maaşları hakkında bilgilendireceğim. Sağlık Bakanlığı bünyesinde kaza geçirmiş hastalara fiziki veya ruhen destekleyici ilk müdahaleyi yaparak, hastaneye yetiştirilmesinde önemli rol oynayan kişilerdir. Bu bakımdan bu mesleği seçen kişilerin her zaman soğukkanlılıkla hızlı doğru karar verme yeteneklerinin bulunması gereklidir. İnsanlarla iletişimi iyi olması avantajdır. Acil Tıp Teknisyeni bazen hastanelerde fakat çoğu açık alanlarda gece çalışırlar. Bazen gece nöbetlerine de kalma durumları olabilir.

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları

 

Kariyer Olanakları

2 yıllık Acil Tıp Teknisyenliği Bölümü’nü bitiren kişiler yeterli bir puan aldıkları takdirde Dikey Geçiş Sınavı ile Acil Yardım ve Afet Yönetimi veya Sağlık Yönetimi lisans bölümlerinde okumaya devam edebilirler.

ATT Eğitim İçeriği

 

4 yıllık bir eğitim sürecinde Türk Milli Eğitim amaçları doğrultusunda Sağlık Meslek Liseleri öğrencileri Acil Tıp Teknisyenliğine hazırlamaktadır. Kültür ve sağlık bilimi derslerinin yanı sıra ilk yardım dersleri, acil durumlarda uygulamalı olarak yaralılara iyileştirme müdahaleleri ile ilgili dersler verilmektedir. Okulda görülen teorik bilgileri öğrenciler staj zamanlarında sağlık merkezleri veya hastanelerde uygulamalı olarak tecrübe edinirler. Stajlar genellikle 11. ve 12. sınıflarda 3 gün olarak yapılır. ATT ile ilgili yoğun dersler bu son iki yılda verilir. 9. sınıfta genelde kültür dersleri verilir.

acil-tip-teknisyeni-maaslari-ne-kadar

 

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları 2018

Acil Tıp Teknikerleri mezun olduktan sonra özel hastanelerde veya kamuda oldukça geniş bir çalışma alanları vardır. Özel sektörde aldıkları maaşlar değişkenlik gösterirken, KPSS’ye girip kamuya atanan bir Acil Tıp Teknikeri yaklaşık 2.400 TL alır. Bu maaş yeni işe girmiş kişi için geçerlidir. Ayrıca evli olup olmaması çocuk olup olmaması durumuna göre de değişir. Eğer kişi evli ise ve eşi çalışmıyorsa ek olarak 240 TL alır. 0-6 yaşına kadar her bir çocuk için 52 TL alır. 6 ve üzeri yaşında olan her bir çocuk için 30 TL alır. Sendikalılar için tazminat fiyatı yaklaşık 60 TL’dir fakat binde beş ve damga vergisi kesintisi durumunda 50 TL olur.

Acil Tıp Teknisyeni Çalışma Alanları

Acil Tıp Teknisyenleri özel hastanelerde veya kamuda herhangi bir cinsiyet ayrımı gözetmeksizin çalışma imkanları vardır. Kaynak : Mühendis Beyinler

Sign in or sign up to post comments.
Be the first to comment

Related Articles

Latest Articles

Most Popular